Τετάρτη 6 Απριλίου 2011

Α' ΦΑΣΗ PLAY OFFS: ΗΡΑΚΛΗΣ - ΠΑΟΚ 3-2

Πρώτο βήμα για Ηρακλή

Ο Ηρακλής αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 σετ και 9-5 στο 4ο σετ ανέτρεψε τα δεδομένα και επικράτησε στο τάι μπρέικ με 3-2 (15-25, 25-17, 22-25, 25-20, 15-10) του ΠΑΟΚ, έκανε το 1-0 στις νίκες και θέλει άλλη μια για να προκριθεί στους τελικούς και να διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή μετά από δύο χρόνια…
Σε μια αναμέτρηση που ήταν συναρπαστική από την αρχή της ως το τέλος με πολλές εναλλαγές στο σκορ.

Το κλειστό της Μίκρας ήταν κατάμεστο από φιλάθλους του Ηρακλή, που έδιναν παλμό και σίγουρα βοήθησαν τα μέγιστα στη νίκη της ομάδας τους.
Ο Ηρακλής αγωνίστηκε χωρίς τον λίμπερο του, Λάμπη Μπαμπαλιούτα, καθώς ο έμπειρος αθλητής αντιμετωπίζει πρόβλημα στο πόδι του. Την θέση του στην υποδοχή πήρε ο Εφραιμίδης.
Το πρώτο σετ «βάφτηκε» ασπρόμαυρο, καθώς οι παίκτες του Γιάννη Μέλκα δεν άφησαν περιθώριο στον γηπεδούχο Ηρακλή να αντιδράσει και πήραν το προβάδισμα, δείχνοντας πως θα πουλούσαν ακριβά το… τομάρι τους. Σ’ αυτό βοήθησαν το καλό μπλοκ και σέρβις, με τον αντίπαλο τους να κάνει αρκετά λάθη στην υποδοχή.
Στο δεύτερο οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τον Γηραιό να είναι πρωταγωνιστής και να βελτιώνει μπλοκ και σέρβις. Έφτασε έτσι εύκολα στην επικράτηση, φέρνοντας το ματς στα ίσα.
Στο τρίτο το ματς ήταν συναρπαστικό. Ο Ηρακλής με τη… φόρα του δεύτερου προηγήθηκε με 13-7 και έδειχνε ικανός να κάνει το 2-1. Όμως ο ΠΑΟΚ είχε άλλη γνώμη. Με σερί 7-0 έκανε το 14-10, 14-17, πήρε  κεφάλι στο σκορ και οδήγησε το σετ εκεί που ήθελε.
Στο τέταρτο έγινε ότι ακριβώς στο τρίτο αλλά με τον Γηραιό πρωταγωνιστή στο τέλος.  Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 7-3 και οι παίκτες τους έδειχναν πως θα καταφέρουν να «σπάσουν» την έδρα του Ηρακλή. Αυτή την αισιοδοξία τους εκμεταλλεύτηκαν οι «κυανόλευκοι», κάνοντας το 5-9 σε 12-9 με 7-0 σερί. Η ψυχολογία είχε "φορέσει" τα χρώματα του Ηρακλή και το 2-2 ήταν γεγονός.
Στο τάι μπρέικ ο Ηρακλής με την ψυχολογία, λόγω της ανατροπής του περασμένου σετ, στα ύψη πήρε κεφάλι στο σκορ. Δεν το έχασε σε κανένα σημείο και έφτασε έτσι στη νίκη.

Τα σετ: 15-25, 25-17, 22-25, 25-20, 15-10