Τετάρτη 19 Νοεμβρίου 2014

«Χρυσή» και παλικαρίσια πρόκριση για τον Εθνικό!

«Χρυσή» και παλικαρίσια πρόκριση για τον Εθνικό

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε την πρόκριση για την κύρια φάση του Challenge Cup μετά την νίκη του στο χρυσό σετ κόντρα στην ελβετική Σόνενμπερκ. Το 3-0 του κανονικού αγώνα ανέτρεψε την ήττα με 3-1 του ματς στην Ελβετία, και το 17-15 του χρυσού σετ, έδωσε την έναυσμα για πανηγυρισμούς στην Αλεξανδρούπολη.
Η επόμενη αντίπαλος θα προκύψει από το CEV Cup. Η χαμένη του ζευγαριού Σέλβερ Ταλίν (Εσθονία) - ΒαΛεΠα Σασταμάλα (Φινλανδία) του ΌΛι Κουνάρι θα... υποβιβαστεί το Challenge Cup για να συναντήσει τον Εθνικό. Οι Φινλανδοί στο πρώτο ματς νίκησαν με 3-0 και αύριο θα διεξαχθεί ο επαναληπτικός αγώνας.

Ο Εθνικός έπαιξε πολλές φορές τη πρόκριση κορώνα γράμματα και ευτυχώς στο φινάλε του χρυσού σετ μπόρεσε να ανατρέψει το προβάδισμα που είχαν οι Ελβετοί με 14-13 και 15-14. Νωρίτερα στο χρυσό σετ η Σόνβερντ είχε προηγηθεί 10-8 αλλά με καλό μπλοκ και σερβίς από τον Άντριτς ο Εθνικός έφερε το ματς στα ίσια. Θρίλερ και στο 2ο σετ. Ο Εθνικός προηγήθηκε 11-8 και 21-20 αλλά η Σόννεβερτ γύρισε το σετ, πέρασε μπροστά 24-23 αλλά ευτυχώς για τον Εθνικό οι Μιχάλι, Αντριτς πήραν τους καθοριστικούς πόντους και γύρισαν το σετ σε 26-24 κάνοντας το 2-0.
Στο 5-5 του «χρυσού» σετ έγινε ολιγόλεπτη διακοπή λόγω της πτώσης τάσης του ρεύματος και παρά τις αντιρρήσεις των Ελβετών ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά καθώς μετά από 3-4 λεπτά ο φωτισμός αποκαταστάθηκε και ο αγώνας συνεχίστηκε κανονικά.
Διακύμανση

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-16, 25-18
2ο σετ: 8-7, 15-16, 20-21, 26-24
3ο σετ: 8-7, 16-9, 21-13,, 25-19
Χρυσό σετ: 6-8, 10-12, 17-15

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 10 άσσους, 45 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Σόνενβερτ προήλθαν από 2 άσσους, 47 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (25-18, 26-24, 25-19)
Χρυσό σετ: 17-15

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς 5 (2/3 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μίχαλ 12(5/8 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Τσουκ 14 (13/25 επ, 1 άσσος, 29% υπ - 24% άριστες), Κιόσης 8 (4/5 επ, 4 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 11 (10/16 επ, 1 άσσος, 56% υπ -40 % άριστες), Άντριτς 17 (10/21 επ, 5 άσσοι, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 75% υπ -50 % άριστες), Δαλακούρας Κώστας 1 (1/2 επ), Δημητριάδης, Κασαμπαλής

ΣΟΝΕΝΒΕΡΤ (Μπουγιαρ): Χόφστεντ 2 (1/3 επ, 1 μπλοκ), Γκίγκερ 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Σνίντερ 9 (8/16 επ, 1 μπλοκ, 65% υπ - 57% άριστες), Ρίτσαρντς 20 (18/38 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκέρμπερ 9 (7/13 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ -38% άριστες), Χένγκι 4 (4/10 επ)/Χαιμγκατνερ (λ - 68% υπ-59% άριστες), Έιχορν 3 (3/6 επ), Λίερ 2 (2/4 επ), Αιχενμπεργκερ 1 (0/4 επ, 1 άσσος), Φραμ 1 (1/1επ), Ντέρβισαϊ

Μουστακίδης: «Είχαμε καρδιά και χαρακτήρα»Μουστακίδης: «Είχαμε καρδιά και χαρακτήρα»

Συγχαρητήρια στους παίχτες του έδωσε ο Σάκης Μουστακίδης μετά την πρόκριση στην επόμενη φάση του Challenge Cup, με τον Έλληνα τεχνικό να τονίζει πως η ομάδα του έχει ακόμα πολλά περιθώρια βελτιώσης.
«Συγχαρητήρια στους παίκτες μου. Έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι και ξέραμε ότι θα πάει στο «χρυσό σετ». Οι Ελβετοί δεν είχαν τίποτα να χάσουν και όπως φάνηκε κρατούσαν δυνάμεις. Ήταν μία δύσκολη διαδικασία. Πετύχαμε την πρόκριση και είμαι διπλά χαρούμενος. Η ομάδα μου έχει περιθώρια βελτίωσης, λειτουργεί με καλό τρόπο σκέψης και μέσα από τέτοια σημαντικά παιχνίδια παίρνουμε σημαντικές εμπειρίες. Είχαμε καρδιά και δείξαμε χαρακτήρα, αν και βρεθήκαμε σε δύσκολες καταστάσεις. Και πάλι συγχαρητήρια στους παίκτες μου!»

Ο ακραίος του Εθνικού Ανέστης Δαλακούρας είπε: «Δείξαμε ότι θέλουμε πολύ το παιχνίδι και την πρόκριση. Είναι πολύ δύσκολο όταν πρέπει να φτάσεις στο χρυσό σετ, αλλά ο κόσμος μας βοήθησε εκεί που έπρεπε ενώ κι εμείς είχαμε καρδιά για να πάρουμε την πρόκριση».