Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

Ο Εθνικός δύσκολο αλλά πολύτιμο 3-0 επί του Άρη (φώτο)

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε 3-0 τον Άρη στην Αλεξανδρούπολη σημειώνοντας τρίτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στη Volleyleague ΟΠΑΠ. Η επικράτηση της ομάδας του Σάκη Μουστακίδη απέναντι στον μαχητικό Άρη ήταν πιο δύσκολη απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ. Πριν τον αγώνα έγινε κοινή διαμαρτυρία των δύο ομάδων για την απελευθέρωση της ιρανής Ghoncheh Ghavami.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπόζινταρ Τσουκ που έπιασε 71% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και 74% στην υποδοχή, αποτελεσματικό μπλοκ και τους Παπάζογλου, Μιχάλι να κερδίζουν κρίσιμους πόντους στα τελειώματα ο Εθνικός πήρε τη νίκη απέναντι στον Άρη που παρουσιάστηκε βελτιωμένος σε πολλούς τομείς αλλά δε μπόρεσε να πάρει ένα σετ που θα τον έβαζε στον αγώνα. Καθοριστικά ήταν τα δύο πρώτα σετ που κρίθηκαν με 26-24, ενώ στο 2ο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε 21-12 αλλά ο Άρης κατάφερε να ισοφαρίσει 24-24!
Στο 1ο σετ ο Άρης μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 14-11. αλλά ο Εθνικός απάντησε με σερί του Δαλακούρα και ισοφάρισε 14-14. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο και στο 19-19 ο Εθνικός έκανε σερί 3-0 μετά από λάθη των «κιτρινόμαυρων». Το 23-20 για τον Εθνικό έγινε 23-23 με σερί του Άρη ύστερα από επιθέσεις Μαυροβουνιώτη, Κυριακίδη. Ο Τσουκ έδωσε προβάδισμα 24-23 αλλά έχασε το σερβίς (24-24) και το σετ τελείωσε με μπλοκ από Μιχάλι και Παπάζογλου (26-24).
Στο 2ο σετ ο Εθνικός με όπλο το μπλοκ και καλή υποδοχή προηγήθηκε και με +9 (21-12) αλλά ο Άρης δεν το έβαλε κάτω. Οι αλλαγές του Γιώργου Γιάτση έπιασαν τόπο. Με ρίσκο στο σερβίς από Μπέλο και Νικηφορίδη (που μπήκε αλλαγή) και αποτελεσματικές άμυνες ο Άρης έκανε αρχικά σερί 5-0 (22-17) και αργότερα με νέο σερί 4-0 ο Άρης ισοφάρισε 24-24. Το σετ τελείωσε με χαμένο σερβίς Χατζηπαραδείση και μπλοκ από Παπάζογλου – Δαλακούρα.
Το 3ο σετ ήταν μονόλογος του Εθνικού από το 8-8 και μετά. Οι ακρίτες έκαναν σερί 4-0 και ξέφυγαν 12-8 ενώ αργότερα με νέο σερί 4-0 έκαναν το 18-10 απέναντι στον Άρης που πέταξε λευκή πετσέτα, ενώ στο φινάλε διατυπώθηκαν παράπονα από τους φιλοξενούμενους για σφυρίγματα έδρα στα δύο πρώτα σετ.

Διαιτητές: Τσεπκινλής, Θεμελής

Διακύμανση:
1ο σετ: 5-8, 16-15, 21-19, 26-24
2ο σετ: 8-6, 16-9, 21-12, 26-24
3ο σετ: 8-7, 16-10, 21-13, 25-15

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 7 άσσους, 37 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-0 (26-24, 26-24, 25-15)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Κίσιτς, Μιχάλ 9 (7/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπάζογλου 7 (4/6 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τσουκ 17 (15/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 74% υπ - 44% άριστες), Αν. Δαλακούρας 7 (5/13 επ, 2 μπλοκ, 78% υπ - 67% άριστες), Άντριτς 12 (6/13 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 56% υπ - 44% άριστες), Δημητριάδης, Κασαμπαλής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ)

ΑΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 8 (7/15 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 39% άριστες), Μαυροβουνιώτης 5 (4/12 επ, 1 μπλοκ, 75% υπ - 63% άριστες), Ντόκερτι 6 (6/10 επ), Χαριτωνίδης, Μπέλλος 7 (7/18 επ), Στίγγας 3 (3/5 επ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 89% υπ - 67% άριστες), Πιπέργιας 1 (1 άσσος), Μήλης 4 (2/2 επ, 2 μπλοκ), Νικηφορίδης 7 (3/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 75% υπ - 68% άριστες), Χατζηπαραδείσης.

Ο προπονητής του Εθνικού Αλεξανδρούπολης Σάκης Μουστακίδης είπε: «Ο αγώνας πήγε όπως τον περίμενα. Νικήσαμε μία μαχητική ομάδα. Παίξαμε κατά διαστήματα καλά και ο Άρης μας πίεσε. Ήταν δύσκολο ματς που έπρεπε να νικήσουμε και το καταφέραμε χωρίς απώλειες. Ο Άρης εδώ ποτέ δεν πέφτει αμαχητί. Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά γιατί έβγαλαν μια δύσκολη εβδομάδα. Συνεχίζουμε αήττητοι και αυτό μας βοηθάει στην ψυχολογία».
Ο προπονητής του Άρη Γιώργος Γιάτσης είπε: «Το πρόβλημα μας ήταν η υποδοχή. Τα πρώτα δύο σετ θα μπορούσαμε να τα πάρουμε. Στο 1ο σετ μας βγήκε η τακτική πάνω στον Τσουκ και στο δεύτερο σετ ανταποκρίθηκαν οι αλλαγές που κάναμε. Κρατάω τη βελτίωση που δείξαμε ως ομάδα και δεν θα πω περισσότερα. Για μας τώρα αρχίζουν τα δύσκολα».
* Πριν τον αγώνα βραβεύτηκε ο Γιώργος Παπάζογλου ως MVP της 2ης αγωνιστικής.