Κυριακή 9 Νοεμβρίου 2014

Η Ορεστιάδα 3-2 τον Φοίνικα Σύρου στον αγώνα των ανατροπών

Την δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ και μάλιστα εντός έδρας με 3-2 σετ (η πρώτη ήταν επί της Κηφισιάς στην πρεμιέρα με το ίδιο σκορ) σημείωσε η Ορεστιάδα. Στην πρώτη αναμέτρηση στην ιστορία κόντρα στον Α.Ο.Φοίνικα Σύρου για τη Volleyleague, οι ακρίτες με κορυφαίο τον Πασχάλη Ποτολίδη σε μπλοκ και σερβίς πήραν τη νίκη στο τάι μπρέικ και μαζί δύο ακόμα πολύτιμους βαθμούς που τους φέρνουν ισόβαθμους με τους συριανούς αλλά και τη ΜΕΝΤ. Ο Α.Ο.Φοίνικας Σύρου γνώρισε δεύτερη ήττα σε ισάριθμες εξόδους από το νησί.
Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός με πολλές εναλλαγές στο σκορ καθώς οι συριανοί προηγήθηκαν 1-0 σετ, η Ορεστιάδα 2-1 σετ αλλά τελικά χρειάστηκαν το τάι μπρέικ για να πάρουν τη νίκη.

Ο Ποτολίδης ήταν η αποκάλυψη της Ορεστιάδας καθώς μετά το 1ο σετ πήρε τη θέση του Τόμσον και βοήθησε τα μέγιστα μαζί με τον Λούνα Ροντρίγκεζ αλλά και τον Μανώλη Δημητριάδη που έκανε εκπληκτική εμφάνιση.

Ο Φοίνικας είχε πρόβλημα στην επίθεση καθώς τα πάντα περιστράφηκαν γύρω από τον Τόμισλαβ Ντόκιτς που είχε μεν 21 πόντους αλλά σε 51 πάσες (ποσοστό 41%).

Στο πρώτο σετ η ομάδες θέλησαν να πιέσουν από την αρχή στα σερβίς και να δυσκολέψουν την αντίπαλη υποδοχή. Η Σύρος το κατάφερε πολύ καλύτερα και χάλασε την υποδοχή του ΑΟΟ. Παράλληλα έχοντας εξαιρετικό μπλοκ αφόπλισε τα όπλα του ΑΟΟ, τόσο το διαγώνιο Λούνα όσο και το Ριζόπουλο και Τόμσον. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο ΑΟΟ να κινηθεί σε χαμηλό σκορ και να μην απειλήσει σε κανένα σημείο τη Σύρο μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Από τη μεριά της η Σύρος με κύριο εκφραστή τον Ντόκιτς σφράγισε το πρώτο σετ. (17-25).

Στο δεύτερο σετ ο ΑΟΟ ξεκίνησε πολύ δυναμικά και έκανε ένα σερί 6-0. Ο φοίνικας όμως με τον Ντόκιτς στο σερβίς κατάφερε να μειώσει χωρίς όμως να προηγηθεί. Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ ο ΑΟΟ ανέβασε ρυθμό και έχοντας ως όπλα το καλό μπλοκ και παίρνοντας πόντους από Ριζόπουλο και Λούνα έχτισε μία διαφορά φτάνοντας στο 18-12 σχετικά άνετα. Από το σημείο αυτό ο ΑΟΟ έχοντας βελτιωμένη υποδοχή κράτησε τη διαφορά αυτή και παίρνοντας πόντους από Λούνα και Γκιγιέρμε κατέκτησε το δεύτερο σετ. (25-17).

Στο τρίτο σετ ΑΟΟ και Σύρος πήγαν μαζί μέχρι το 4-4, όπου και ανέλαβαν δράση Δημητριάδης, Ριζόπουλος και Ποτολίδης για το 7-4. Τρία λάθη όμως έφεραν την ισοφάριση για τη Σύρο στο 7-7. Μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ δεν ξεχώρισε κάποια ομάδα με τη Σύρο να εκμεταλλεύεται τα λάθη του ΑΟΟ και να φτάνει στο 15-17. Η Σύρος όμως υπέπεσε με τη σειρά της σε λάθη και έδωσε την ευκαιρία στον ΑΟΟ να περάσει μπροστά με 19-18. Η Ορεστιάδα έφτασε στο 23-21 καθώς η Σύρος δέχθηκε και μία κόκκινη κάρτα. Ο ΑΟΟ έχοντας τον κόσμο με το μέρος του και όντας πιο ψύχραιμος κατέκτησε και το δεύτερο σετ. (25-22).

Στο τέταρτο σετ ο ΑΟΟ μπήκε πιο δυναμικά στην επίθεση και έφτασε πρώτος στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με σκορ 8-5. Η Σύρος όμως βρήκε λύση από το μπλοκ της και με Χαραλαμπίδη και Ντόκιτς έκανε το 10-11. Μέχρι το 14-14 το ματς είχε ισορροπήσει αλλά μετά από μία άουτ επίθεση του ΑΟΟ και μία κόκκινη κάρτα η Σύρος έκανε το 14-16. Η Σύρος έπαιξε πιο ψύχραιμα και το σκορ έγινε 15-19. Ο ΑΟΟ δεν βρήκε ρυθμό και η Σύρος με καλό μπλοκ διατήρησε τη διαφορά μέχρι το 20-25. (20-25).

Στο τάι μπρέικ η Σύρος αξιοποίησε το μπλοκ της και προηγήθηκε με 2-4. Ο ΑΟΟ βρήκε τις λύσεις που ήθελε στην επίθεση και ανέτρεψε το σκορ για το 6-5 και έπειτα για το 8-6. Η διαφορά έμεινε έτσι μέχρι το 10-8 και τον άσσο του Βλασακίδη για το 11-8. Σε ένα γήπεδο που έβραζε ο ΑΟΟ βρήκε τα αποθέματα ψυχής και ψυχραιμίας να κερδίσει το τάι μπρέικ. (15-12).

5ο σετ: 3-5, 10-8, 12-9, 15-12

* Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 3 άσσους, 49 επιθεσεις, 15 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλών.

Τα σετ: 3-2 (17-25, 25-17, 25-22, 20-25, 15-12)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριαδης 2 (2/3 επ), Λούνα 23 (23/55 επ), Τόμσον 8 (8/14 επ), Γκιγιέρμε Φερέιρα 6 (4/22 επ, 2 μπλοκ 52% υπ - 38% άριστες), Ποτολίδης 13 (5/11 επ, 3 άσσους, 5 μπλοκ), Ριζόπουλος 18 (16/34 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κωνσταντινίδης (λ- 57% υπ - 33 άριστες), Βλασσακίδης 1 (άσσος), Διαμαντίδης, Καρδαμανίδης

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χαραλαμπίδης 14 (7/15 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Πλάνιντς 5 (3/15 επ, 2 μπλοκ, 2 μπλοκ, 67% υπ - 56% άριστες), Ντάμποβιτς 3 (1/6 επ, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος Χρήστος 9 (4/6 επ, 2 άσσους, 3 μπλοκ), Ντόκιτς 21 (21/51 επ), Λάππας 9 (8/23 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ-29% άριστες)/ Εφραιμίδης (λ- 68% υπ - 47% άριστες), Μουρούτης, Αρβανίτης, Παπαδόπουλος Παναγιώτης 5 (4/12 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ -36% άριστες), Ρούσσης 1 (1/1 επ)

Ο προπονητής της Ορεστιάδας Κώστας Δεληκώστας δήλωσε: Παίξαμε καλό βόλεϊ κατά διαστήματα. Δεν μπήκαμε ποτέ στο πρώτο σετ, ωστόσο βελτιώσαμε κατά πολύ την άμυνα μας, ειδικά στα ατού της Σύρου. Επόμενο παιχνίδι με την Λαμία, πέρασα πολύ καλά στο Χαλκιοπούλειο, ωστόσο θα κυνηγήσουμε την νίκη. Είναι ομάδες με την ίδια δυναμικότητα και θα είναι δύσκολο παιχνίδι».

Το λίμπερο του Φοίνικα Σύρου, Νικήτας Εφραιμίδης είπε: «Έγινε πολύ καλό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες. Νομίζω ότι μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη αν παίζαμε πιο έξυπνα. Θεωρώ ότι κάποιους κρίσιμους πόντους δεν τους παίξαμε σωστά. Έγιναν κάποια λάθη από τους διαιτητές, που μας επηρέασαν ψυχολογικά, χωρίς όμως να κρίνουν σε καμία περίπτωση την αναμέτρηση. Τώρα κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι με την Κηφισιά στην έδρα μας, μας ξέρει και την ξέρουμε. Θα είναι ένα ντέρμπι που θέλουμε να κερδίσουμε».