Σελίδες

Σάββατο 22 Νοεμβρίου 2014

Η Ορεστιάδα 3-2 τον Παμβοχαϊκό παρουσία 1.500 θεατών

Την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα και την τρίτη με 3-2 σετ (σε ισάριθμους αγώνες) πέτυχε η Ορεστιάδα στο ντέρμπι με τον Παμβοχαϊκό που έγινε στο γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς» της ακριτικής πόλης παρουσία 1.500 φίλων του βόλεϊ!
Ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε δύο φορές στα σετ με 1-0 και 2-1 αλλά δε μπόρεσε να φύγει νικητής στο παρθενικό του πέρασμα από την Ορεστιάδα αφού η υποδοχή του δεν άντεξε την πίεση. Με την Ορεστιάδα έκανε ντεμπούτο του Σιμεόν Αλεξαντρόφ ο οποίος ξεκίνησε βασικός, ήταν καλός στην υποδοχή αλλά ακόμα είναι ανέτοιμος.

Ο αγώνας τα είχε όλα, ένταση, πάθος, καλό βόλεϊ και ανατροπές με την Ορεστιάδα να κάνει την τελευταία και να κερδίζει 3-2 σετ.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα έκανε η ομάδα του Μέρτεν Μίχαελ στο πρώτο σετ παίρνοντας εξ αρχής διαφορά στο σκορ και με εξαιρετική απόδοση στο επιθετικό παιχνίδι αλλά και στο μπλοκ κατάφερε να φτάσει στο τέλος του πρώτου σετ με διαφορά έντεκα πόντων και το 14-25.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα αντέδρασε, κατάφερε να ανεβάσει τον ρυθμό της στην επίθεση, να βελτιώσει άμυνα και υποδοχή αλλά και να δυναμώσει στο φιλέ επιλέγοντας σωστές επιθετικές επιλογές παίρνοντας διαφορά ασφαλείας στη διάρκεια του σετ, για να φτάσει στο 24-19 όπου οι κίτρινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μέχρι και στο 24-22 όπου με δυνατό χτύπημα ο Λούνα έκανε το 25-22 και έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Τρίτο σετ και πάλι οι φιλοξενούμενοι με όπλο τους το σερβις αλλά και την επίθεση κατάφεραν να δημιουργήσουν μια διαφορά τεσσάρων πόντων την οποία και συντήρησαν μέχρι και το 10-12 όπου οι πράσινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως χωρίς αποτέλεσμα για να έρθουν οι φιλοξενούμενοι και να κάνουν το 17-25 και να πάρουν κεφάλι στο παιχνίδι.

Στο τέταρτο σετ η Ορεστιάδα έπαιξε και πάλι θεαματικά στην επίθεση, διόρθωσε την υποδοχή και κατάφερε να φτιάξει μια διαφορά έξι πόντων άλλα και να την διατηρήσει στην διάρκεια του σετ για να φτάσει στο τέλος του και με διαφορά πέντε πόντων να φέρει και πάλι το ματς στα ίσα.

Αποβολή Τερζή
Η φάση του αγώνα έγινε στο 13-12 του 5ου σετ υπέρ της Ορεστιάδας. Ο Λούνα κάρφωσε με δύναμη, ο πρώτος διαιτητής Γεωργιάδης έδωσε άουτ αλλά ο δεύτερος (Τσεπκενλής) έδωσε μπλοκ άουτ και σύμφωνα με τους ακρίτες ο Στεβάνοβιτς του Παμβοχαϊκού έκανε φερ πλέι και παραδέχτηκε πως βρήκε μπλοκ. Το σκορ έγινε 14-12 για την Ορεστιάδα. Στο μεταξύ όμως ο πασαδόρος του Παμβοχαϊκού Θανάσης Τερζής διαμαρτυρήθηκε έντονα και αποβλήθηκε με κίτρινη – κόκκινη, ενώ ο αγώνας τελείωσε με άουτ επίθεση του εκνευρισμένου Στεβάνοβιτς (15-12).

5ο σετ: 5-3, 10-7, 12-8, 15-12

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 3 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (14-25, 25-22, 17-25, 25-20, 15-12)

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 1 (1 άσσος), Λούνα 33 (31/63 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αλεξάντροφ 1 (1/10 επ, 64% υπ - 45% άριστες), Τόμσον 9 (6/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ποτολίδης 12 (9/16 επ, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (3/21 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ - 38% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 54% υπ - 32% άριστες), Βλασακίδης, Πεντίδης 4 (4/11 επ, 89% υπ - 78% άριστες)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής 3 (1/4 επ, 2 μπλοκ), Στεφάνοβιτς 10 (9/15 επ, 1 μπλοκ, 57% υπ - 32% άριστες), Τσουκ 26 (20/43 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Κανέλλος 6 (4/11 επ, 2 μπλοκ), Νέμεθ 24 (20/38 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 57% υπ - 33% άριστες), Βούλιν 9 (6/12 επ, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 70% υπ - 40% άριστες), Δρογκάρης, Ασπιώτης 1 (1/5 επ), Παπαδόπουλος, Σαρικεΐσογλου.
Ο προπονητής της Ορεστιάδας Κώστας Δεληκώστας είπε: «Η νίκη είναι πολύ καλή και μας ευχαρίστησε η παρουσία του κόσμου που ήταν πιο πολύ από κάθε αγώνα. Τους ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας. Δυστυχώς δε μου άρεσε η εμφάνιση μας στο 1ο και στο 3ο σετ. Το θετικό είναι πως και ε αυτή την εμφάνιση κερδίζουμε. Ξεκίνησα τον Αλεξαντρόφ ο οποίος ακόμα είναι ανέτοιμος. Ηταν καλός στην υποδοχή και θα μας βοηθήσει. Πήγαμε καλά στην άμυνα και στην κόντρα επίθεση ενώ ο Παμβοχαϊκός είχε καλύτερο σερβίς».
Ο πασαδόρος του Παμβοχαϊκού Θάνος Τερζής είπε: «Ηταν ένα σκληρό ντέρμπι. Και οι δύο ομάδες είχαν από δύο σετ και στο τάι μπρέικ υπήρχε πολύ πίεση. Ο πρώτος διαιτητής μας έδωσε τον πόντο για το 13-13 και μας τον πήρε πίσω ο δεύτερος. Οι διαιτητές πρέπει να καταλάβουν πως οι αποφάσεις τους κρίνουν το μέλλον των ομάδων και πως οι αθλητές δεν είναι ρομπότ μέσα στο παιχνίδι. Δεν μας ικανοποιεί το αποτέλεσμα. Θέλαμε τη νίκη. Θα συνεχίσουμε την προσπάθεια μας».
* Μετά το τέλος του αγώνα οι διαιτητές σημείωσε στο φύλλο αγώνα πως ο Ούγγρος ακραίος Σλάγκορτζ Νέμεθ αποκάλεσε «μ...» τον πρώτο διαιτητή.