Τρίτη 18 Νοεμβρίου 2014

Η ώρα της ρεβάνς του Ευρωπαίου Εθνικού!

Η ώρα της ρεβάνς

Ένα από τα κρίσιμα ματς της σεζόν έχει μπροστά του Εθνικός Αλεξανδρούπολης που την Τετάρτη 19 Νοεμβρίου υποδέχεται την ελβετική Σόνενβερτ για τη ρεβάνς του Β΄γύρου της προκριματικής φάσης του Challenge Cup ανδρών.
Το έργο των Εβριτών θα είναι δύσκολο και φυσικά θα χρειαστεί τη συμπαράσταση των οπαδών του για να ανατρέψει το σκορ του πρώτου αγώνα.
Η ελβετική ομάδα είχε νικήσει με 3-1 σετ στον πρώτο αγώνα και η ομάδα του Έβρου για να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση θα πρέπει να νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ και να διεκδικήσει την πρόκριση στο «χρυσό σετ» των 15 πόντων.

Ο Εθνικός και στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό έδειξε ότι βρίσκεται σε καλή κατάσταση, παρότι ηττήθηκε με 3-2, ενώ όλοι παίκτες είναι ετοιμοπόλεμοι. Η Σόνενβερτ επικράτησε με 3-1 (25-19, 19-25, 25-17, 25-18) εκτός έδρας κόντρα στην Γιόνα για την 5η αγωνιστική. Με 12 βαθμούς και 14-8 σετ ισοβαθμει στην 2η θεση με τη Λουγκάνο.

Διαιτητές του αγώνα θα είναι ο Αλβανός Αλτίν Τέλο και ο Τούρκος Μπουρχάν Ιλχάν.