Κυριακή 30 Νοεμβρίου 2014

Ο Λούνα οδηγεί την Ορεστιάδα!!

Λούνα... λαμπρός την οδηγεί

Την πέμπτη της νίκη σε έξι αγώνες στο πρωτάθλημα της Volleyleague σημείωσε η Ορεστιάδα που εξελίσσεται στην έκπληξη του πρωταθλήματος, πλησιάζοντας στην τετράδα. Νέο θύμα της ήταν ο Άρης του οποίου επικράτησε με 3-1 στη Μίκρα για την 6η αγωνιστική  με τον Λούνα να είναι και πάλι ο κορυφαίος σημειώνοντας 33 πόντους. Πολύ αποτελεσματικός ήταν και ο Βούλγαρος Σιμεόν Αλεξάντροφ με 12 πόντους και εξαιρετικά ποσοστά.
Κι όμως, οι γηπεδούχοι ήταν ατοί που ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα παίρνοντας το πρώτο σετ με χαρακτηριστική ευκολία. Ωστόσο καθοριστικό ηταν το δεύτερο σετ, το οποίο ο Άρης έκανε την ανατροπή από το 23-20 υπέρ των πρασίνων, αλλά έχασε δύο σετ μπολ στο 24-23 και 25-24 για ισοφαρίσουν τελικά οι πράσινοι.
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δεληκωστίδης
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-3, 16-9, 21-13, 25-15
2ο σετ: 2-8, 13-16, 18-21, 25-27
3ο σετ: 6-8, 14-16, 14-21, 19-25
4ο σετ: 5-8, 16-14, 19-21, 22-25

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 56 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της Ορεστιάδας προήλθαν από 9 άσσους, 57 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (25-15, 25-27, 19-25, 22-25)

ΑΡΗΣ (Γιώργος Γιάτσης): Κυριακίδης 13 (11/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 55% υπ - 41% άριστες), Μαυροβουνιώτης 10 (10/15 επ, 65% υπ - 45% άριστες), Ντόχερτι 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 6 (3/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπέλος 20 (18/34 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στίγγας 10 (10/16 επ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 73% υπ - 45% άριστες), Πιπέργιας, Μήλης, Χατζηπαραδείσης

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης, Λούνα 33 (25/50 επ, 5 άσσοι, 3 μπλοκ), Τόμσον 10 (7/11 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκιγέρμε 1 (1 μπλοκ, 75% υπ - 63% άριστες), Ποτολίδης 9 (7/14 επ, 2 μπλοκ), Ριζόπουλος 12 (10/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ - 50% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 63% υπ - 26% άριστες), Αλεξάντροφ 12 (8/10 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ - 27% άριστες), Βλασακίδης

Δεληκώστας: «Θέλαμε το ματς και το δείξαμε»Δεληκώστας: «Θέλαμε το ματς και το δείξαμε»

Την εκτίμηση ότι η Ορεστιάδα μπορεί να βελτιωθεί κι άλλο, έκανε ο τεχνικός της ομάδας Κώστας Δεληκώστας μετά την εκτός έδρας νίκη επί του Άρη.
«Θέλαμε πολύ το τρίποντο, και με εξαίρεση το πρώτο σετ το δείξαμε αυτό. Ήμασταν καλοί στην επίθεση και νομίζω αυτός ήταν ο τομέας που έκρινε και την αναμέτρηση, όπως και το σερβίς που μας βοήθησε να πάρουμε κάποιες διαφορές μέσα στα σετ. Θέλουμε να βελτιωθούμε κι άλλο, ιδίως σε μπλοκ - άμυνα. Συνεχίζουμε».