Δευτέρα 7 Φεβρουαρίου 2011

ΟΙ ΕΒΡΙΤΕΣ ΚΕΡΔΙΣΑΝ ΣΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ

Οι εβρίτες του Ο.Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Τζούριτς, Ανδρέας Ανδρεάδης, Γιώργος Παπάζογλου και Γιάννης Καλμαζίδης) πήραν την νίκη απέναντι στον πρωτοπόρο Ηρακλή.

Α1 ΑΝΔΡΩΝ: ΗΡΑΚΛΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-3

Σαν... πρωταθλητής
Την 7η συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα της Α1 των ανδρών πήρε ο Ολυμπιακός που νίκησε στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής τον Ηρακλή 3-0 (25-18, 25-20, 27-25) στη Μίκρα και πέρασε στη 2η θέση ισόβαθμος με τον Παναθηναϊκό αλλά έχοντας νικήσει 3-2 το ντέρμπι με τους πράσιν ους. Ο Ηρακλής γνώρισε και δεύτερη ήττα αλλά παρέμεινε στην πρώτη θέση της Βόλεϊ ενώ εκτός 12αδας έμεινε ο Σμαραγδής. Υποδειγματικοί οι οπαδοί του Ηρακλή δημιούργησαν φοβερή ατμόσφαιρα αλλά η ομάδα τους δεν τράβηξε...
Ο Ολυμπιακός ίσως έκανε την καλύτερη του εμφάνιση στο εφετινό πρωτάθλημα. Είχε μεγάλους πρωταγωνιστές τους Φιλίποφ, Τζούριτς και Ντεσπέιν.
Ο Ηρακλής ήταν σε κακή μέρα, η υποδοχή δεν άντεξε και ο Μπίλινγκς βγήκε εκτός ρυθμού.
Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα. Στο 2ο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι τον 15ο πόντο αλλά με σερί 5-0 από σερβίς του Ντεσπέιν ξέφυγε 20-15.
Στο 3ο σετ «γηραιός» είχε την ευκαιρία να ξαναμπεί στη διεκδίκηση του αγώνα καθώς προηγήθηκε 19-17 και 24-22 με τα σερβίς του Όουενς. Ο Όουενς έχασε το σερβίς (24-23) και στην επόμενη φάση ο Μπίλινγκς έκανε λάθος στέλνοντας τη μπάλα στον... Μιχελινάκη. Ο Τζούριτς έβαλε τον Ολυμπιακό δύο φορές μπροστά με 24-23 και 25-24 αλλά ο Ηρακλής ισοφάρισε και τις δύο φορές. Τη λύση έδωσε ο Φράγκος που είχε μπει στη θέση του Γιαμπλόνσκι και με επίθεση και άσσο τελείωσε τον αγώνα.
Τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ
*Με λάθη η διαιτησία των Μιχελινάκη, Γεωργιάδη, έδειξαν ορθώς κίτρινη κάρτα στον Κράβαρικ στο 1-1 του 2ου σετ.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπρουκς): Όουενς 12 (10/18 επ., 2 άσοι, 44% υπ. - 33% άριστες) , Κράβαρικ 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης 1, Κιρόγκα 6 (5/16 επ., 1 άσο, 61% υπ. - 61% άριστες), Μπίλινγκς 8 (7/18 επ., 1 άσο), Κανέλλος 4 (3/6 επ.) / Μπαμπαλιούτας (λ. - 48% υπ. ), Εφραιμίδης Ν., Γκόρτσανιουκ 2 (2/5 επ., 80% υπ. - 80% άριστες), Χαραλαμπίδης, Εφραιμίδης Δ. 1.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 13 (10/20 επ., 3 άσοι, 86% υπ. - 71% άριστες), Φιλίποβ 3 (2 μπλοκ), Εστράδα 7 (2/4 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Ανδρεάδης 8 (7/9 επ., 1 άσο), Τζούριτς 19 (18/32 επ., 1 άσο), Γιαμπλόνσκι 6 (6/9 επ., 39% υπ. - 32% άριστες) / Κουζούνης (λ. - 27% υπ. ), Κοκκινάκης, Φράγκος 2 (1/2 επ., 1 άσο, 67% υπ. - 50% άριστες), Χαριτωνίδης.
*Πριν την έναρξη του αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Δημήτρη Καμπόλα (μέλος του ΓΣ Ηρακλή), ενώ ο αρχηγός των κυανόλευκων Αντρέι Κράβαρικ άφησε μια ανθοδέσμη στη θέση που συνήθως καθόταν ο εκλιπών στο κλειστό της Μίκρας.