Σελίδες

Τρίτη 22 Φεβρουαρίου 2011

Ήταν Εθνικάρα!

Με μια εμφάνιση βγαλμένη από τις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος, όταν έκανε και τις εντυπωσιακές νίκες επί του Ολυμπιακού και της Πάτρας, οΕθνικός έκανε αποφασιστικό βήμα παραμονής στην μεγάλη κατηγορία του ελληνικού βόλλεϋ, με τη μεγάλη νίκη που πέτυχε επί του Άρη με 3-0 σετ. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης ήταν καταιγιστική, επιβλητική σε όλα τα επίπεδα, με διάθεση και πάθος για την κατάκτηση της νίκης και των τριών βαθμών. Παρά τη δυσκολία της αναμέτρησης, οι Εβρίτες ήταν αποφασισμένοι για τη νίκη και τα κατάφεραν. Aντίθετα, ο Άρης μετά από αυτή την ήττα βγήκε νοκ άουτ από την διεκδίκηση της 4ης θέσης που οδηγεί στα πλέι οφ.

Βασικός παράγοντας που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ του Εθνικού ήταν η εντυπωσιακή επίδοση στο μπλοκ που απέφερε 19 κερδισμένους πόντους και μάλιστα σε κρίσιμα σημεία όταν οι γηπεδούχοι βρίσκονταν πίσω στο σκορ. Από την ομάδα του Γιάννη Ανδρεάδη δύσκολα μπορείς να ξεχωρίσεις κάποιον, αφού όσοι αγωνίστηκαν ήταν εξαιρετικοί. Ειδική μνεία ίσως πρέπει να γίνει στον Ραφαήλ Κουμεντάκη που έκανε το καλύτερο φετινό του παιχνίδι. Εξαιρετικοί ήταν οι δυο κεντρικοί Γραμματικάκης κα Τέσιτς, μαεστρικό παιχνίδι έκανε ο Σιδηρόπουλος, μεγάλη η βοήθεια του Κ. Δαλακούρα από τη θέση του λίμπερο, ενώ και οι Τζάσιν Φάιγκα ήταν κατά διαστήματα εντυπωσιακοί.

Ο αγώνας
Και τα τρία σετ ήταν αμφίρροπα και ενδιαφέρουσα εξέλιξη και ανατροπές. Στο πρώτο ο Εθνικός είχε το πάνω χέρι με 11-9 , 14-12 για να φέρει το παιχνίδι ο Αρης στα ίσια και να πάρει στη συνέχεια τα προβάδισμα με τρεις πόντους 17-10. Ο Εθνικός ισοφάρισε σε 21-21 για να πάρει προηγηθεί εκ νέου με 24-22. Ο Αρης δεν εγκατέλειψε ισοφάρισε εκ νέου, ο Εθνικός είχε τρία σετ μπολ για να το τελειώσει με επίθεση του Γραμαμτικάκη και μπλοκ των Κουμεντάκη και Γραμματικάκη στον Ρουμελιώτη.

Στο δεύτερο, ο Αρης μπήκε δυνατά για την ισοφάριση. Προηγήθηκε με διαφορά 9-13 και έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά ασφαλείας 12-16. Τότε όμως, ξεκίνησε η μεγάλη αντεπίθεση. Πέντε συνεχόμενα μπλοκ για τον Εθνικό έφεραν την ανατροπή στο σκορ. Τι 17-16 έγινε 13-20,. Οι «κίτρινοι» επέστρεψαν (23-23), για να πανηγυρίσουν τελικά όμως οι παίκτες του Εθνικού χάρη σε μια επίθεση του Κουμεντάκη και επίθεση στο φιλέ του Ρουμελιώτη.

Στο τρίτο σετ, το 17-19 για τους Θεσσαλονικείς μετατράπηκε σε 23-21 με ρεσιτάλ μπλοκ και κόντρα επιθέσεων από πλευράς γηπεδούχων. Το 25-23 σφραγίστηκε με άουτ σερβίς του Τζελατη.

Τα σετ: 28-26, 26-24, 25-23
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ
 (Ανδρεάδης): Φάιγκα 14 (10/21 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (12/19 επ., 2 μπλοκ, 62% υπ. - 62% άριστες), Σιδηρόπουλος 4 (2 μπλοκ), Γραμματικάκης 10 (6/7 επ., 4 μπλοκ), Τέσιτς 10 (5/9 επ., 5 μπλοκ), Αλ Ναμπχάν 15 (10/27 επ., 4 μπλοκ, 1 άσο 80% υπ. - 68% άριστες), Δαλακούρας Κ. -λ 74% υπ. - 48% άριστες) / Δαλακούρας Αν.
ΑΡΗΣ ΜΑΡΜΟΥΡΗΣ ΑΕ (Οικονομίδης): Τερζής 1, Κάμπος 4 (4/12 επ., 69% υπ. - 50% άριστες), Ρουμελιώτης 18 (17/33 επ., 1 μπλοκ ), Τακουρίδης 5 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Κιόσης 8 (5/10 επ., 1 μπλοκ, 2 άσοι), Σιριάνις 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. - 64% άριστες), Σάμαρτζιτς -λ 72% υπ. - 56% άριστες) / Σαρικεΐσογλου 8 (7/11 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 20% άριστες), Τζελάτης 4 (4/8 επ.), Ριζόπουλος, Δημητριάδης 1.

Συντάκτης: Γιώργος Πανταζίδης