Σελίδες

Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2011

Πρεμιέρα με το αριστερό για τον Εθνικό

Τζάμπα ήττα γνώρισε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1. Η εκπρόσωπος της Θράκης στη μεγάλη κατηγορία ηττήθηκε με 3-1 σετ και δεν μπόρεσε να κερδίσει ούτε βαθμό απέναντι στην Κηφισιά. Και αυτό, παρόλο που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί κανένας να υποστηρίξει ότι η αθηναϊκή ομάδα ήταν καλύτερη, ώστε να δικαιούται μια τόσο καθαρή νίκη, όπως άλλωστε αποδεικνύει και το γεγονός ότι κανένα σετ δεν κρίθηκε με διαφορά μικρότερη από το όριο των δυο πόντων (27-25, 23-25, 25-23, 25-23).

Ο Εθνικός πλήρωσε μεν κάποια διαιτητικά λάθη, κυρίως όμως πλήρωσε τα λάθη των δικών του παικτών, την απειρία ορισμένων και κυρίως την έλλειψη ψυχραιμίας στο τελείωμα των φάσεων και των σετ. Παράπονα υπάρχουν μεν από τον Γεωργουλέα που σφύριξε τον αγώνα, ωστόσο το μεγάλο «έγκλημα» από τους αλεξανδρουπολίτες έγινε από τους ίδιους στο ξεκίνημα, όταν προηγήθηκαν με 3-6, 4-10, 8-16 αλλά και 22-24, ωστόσο κατάφεραν τελικά (γιατί περί κατορθώματος πρόκειται) να ηττηθούν με 27-25. Η εκτίμηση των περισσοτέρων ήταν ότι εφόσον δεν είχε χαθεί εκείνο το σετ, το πιθανότερο είναι το παιχνίδι να είχε διαφορετική τροπή και ο Εθνικός να έπαιρνε το τρίποντο.

Το δεύτερο σετ ήταν σαν να βγήκε σε καρμπόν με το πρώτο, αλλά με διαφορετικό φινάλε. Ο Εθνικός προηγήθηκε με 5-10 και 11-16, όμως η Κηφισιά κατάφερε μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ να μειώσει στους δυο πόντους. Μέχρι εκεί όμως, αφού οι Θρακιώτες έδειξαν αυτήν την φορά ψυχραιμία, διατήρησαν την διαφορά και έφτασαν στην ισοφάριση σε 1-1 με 25-23.

Στο τρίτο σετ  η κατάσταση ξεκαθάρισε από νωρίς. Ο Εθνικός κόντραρε μέχρι το 6-6 αλλά μετά οι γηπεδούχοι πήραν μπροστά. Η Κηφισιά προηγήθηκε με 10-6 και διατήρησε την διαφορά μέχρι το 22-18. Ελπίδες φάνηκαν να υπάρχουν για να κλέψει η Εβρίτικη ομάδα το σετ όταν ο Πέπε Γκονζάλες με τρεις άσους και μία κόντρα επίθεση έκανε το 22-22, ωστόσο οι γηπεδούχοι έδειξαν την απαραίτητη ψυχραιμία και κατέκτησαν και αυτό το σετ με 25-23, παίρνοντας το προβάδισμα.

Τα ίδια ισχύουν και για το τέταρτο και τελευταίο σετ, που εξελίχθηκε και αυτό σε θρίλερ. Μετά από αρκετές ανατροπές, η Κηφισιά έδειχνε να έχει το πάνω χέρι όταν προηγήθηκε με 19-16 αλλά με ένα σερί ο Εθνικός άλλαξε τα δεδομένα και πήρε αυτός κεφάλι με 19-21. Ένα άουτ καρφί του Γκονζάλες, για το οποίο οι Εβρίτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα (και δίκαια) ότι πρώτα χτύπησε στο μπλοκ, αποτέλεσε τελικά το κλειδί στην αναμέτρηση, αφού με αυτόν τον πόντο η Κηφισιά προηγήθηκε με 24-23 και στην επόμενη φάση με κόντρα επίθεση του Ντε Ρόκο το θρίλερ έλαβε τέλος.

Ξέφρενα ήταν τα πανηγύρια μετά το τέλος του αγώνα για τους παίκτες και τους οπαδούς των γηπεδούχων, κάποιοι από τους οποίους ήταν τόσο απαισιόδοξοι για την συνέχεια, που σχολίαζαν ότι είναι αμφίβολο αν θα σταυρώσει η ομάδα τους άλλη νίκη στο πρωτάθλημα. Από την πλευρά του Εθνικού, σκυμμένα τα κεφάλια και έντονα παράπονα από την διαιτησία. Αλλά όπως είπε και ο Ραφαήλ Κουμεντάκης, εκ των κορυφαίων από την πλευρά του Εθνικού στην πρεμιέρα, «πληρώσαμε λάθη διαιτητικά και κυρίως τα δικά μας, αλλά δεν πειράζει, συνεχίζουμε και κοιτάμε τα επόμενα παιχνίδια».

Σε ανάλογο κλίμα, ο προπονητής της ομάδας Γιάννης Ανδρεάδης στάθηκε ιδιαίτερα στο γεγονός ότι χάθηκε μια μεγάλη ευκαιρία για να πάρει ο Εθνικός ακόμα και το τρίποντο με 0-3 σετ. «Η ομάδα είναι νέα, ακόμη θέλει δέσιμο και δουλειά. Στο τέλος του κάθε σετ και στα κρίσιμα σημεία δεν είχαμε το καθαρό μυαλό για να τα τελειώνουμε και αυτό είναι δείγμα ότι ακόμη θέλουμε δουλειά», σχολίασε ο Γιάννης Ανδρεάδης, που υποστήριξε ότι στόχος για φέτος είναι καταρχήν η όσο το δυνατόν πιο σύντομα εξασφάλιση της παραμονής και στην συνέχεια «να πετύχουμε κάτι καλύτερο από την περσινή χρονιά».
    ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Μπέλλος 20 (19/38 επ., 1 μπλοκ), Καλαϊτζίδης 8 (3/5 επ., 5 μπλοκ), Νικολάκης 5 (4 άσοι, 1 μπλοκ), Ντε Ρόκο 10 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 43% άριστες), Εστράδα 10 (6/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καριπίδης 18 (18/38 επ., 57% υπ. - 51% άριστες), Ταμπουρατζής -λ 73% υπ. - 46% άριστες / Καρακίτσος 1, Μαυράκης, Δεληπρίμης 2 (2/7 επ.)
    Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Δαλακούρας Κ. 6 (3/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 29% άριστες), Κόβατς 11 (6/11 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Γκονζάλες 27 (20/45 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Παπάζογλου 7 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο), Κουμεντάκης 15 (10/27 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. - 47% άριστες), Κιρόζ -λ (41% υπ. - 24% άριστες) / Δαλακούρας Α. 2.