Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2011

ΚΗΦΙΣΙΑ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 3-1(27-25, 23-25, 25-23, 25-23)

Τρίποντο με σούπερ Καριπίδη
Με νίκη ξεκίνησε το νέο πρωτάθλημα της Βόλεϊ Λιγκ η Κηφισιά που επικράτησε 3-1(27-25, 23-25, 25-23, 25-23) του Εθνικού Αλεξανδρούπολης στο ζηρίνειο. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με κλειστό σκορ σε όλα τα σετ...
Κορυφαίος των κινητών ο Μπέλλος με 20 πόντους ενώ ακολούθησαν οι Καρυπίδης και Εστράδα με 18 και 10 πόντους αντίστοιχα.
Στο 1ο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε 23-21 (άουτ Καριπίδη, κόντρα Γκονζάλες) και έφτασε στο 22-24, με τον ΑΟΚ να ισοφαρίζει 24-24 και να παίρνει το σετ με μπλοκ του Καλαϊτζίδη και κόντρα επίθεση του Ντε Ρόκο.
Στο 2ο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε 24-21, αλλά ο Μπέλος κι ο Εστράδα (μπλοκ) έφεραν το 23-24 για να τελειώσει το σετ με διπλή μπαλιά του Καριπίδη σε προσπάθεια για πάσα (υπόδειξη που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων).
Στο 3ο σετ ο Μπέλλος έκανε το 23-22, δίνοντας τη θέση του στον Καρακίτσο για σερβίς, με τον τελευταίο χάρις στο βοήθεια του φιλέ να πετυχαίνει το 24-22. Το χαμένο του σερβίς έκανε το 24-23, αλλά ο Καλαϊτζίδης με επίθεση πρώτου χρόνου τελείωσε το σετ.
Στο 4ο σετ η Κηφισιά προηγήθηκε 19-17, αλλά ο Εθνικός με σερί 4-0 πέρασε 21-19. Στο 20-22 ο Μπέλλος με απίστευτη επίθεση στη μικρή διαγώνιο (κι ενώ έκανε άλμα σχεδόν ένα μέτρο έξω από την τελική πλάγια γραμμή), μείωσε σε 21-22 για να έρθει το 22-22 με μπλοκ στον Γκονζάλες. Στο 23-23 ο Αργεντινός κάρφωσε άουτ σύμφωνα με τους διαιτητές, οι Θρακιώτες ζήτησαν μπλοκ άουτ και διαμαρτυρήθηκαν έντονα, αλλά η απόφαση δεν άλλαξε και στην επόμενη φάση με κόντρα επίθεση του Ντε Ρόκο το θρίλερ έλαβε τέλος.
Για τον Εθνικό οι 27 πόντοι του Γκονζάλεζ αποδέχτηκαν λίγοι, ενώ καλή παρουσία είχε και ο Κουμεντάκης με 15.
Οι Κηφισιώτες πήραν το πρώτο 27-25 με τον Εθνικό να απαντά παίρνοντας το δεύτερο 25-23. Στα δυο επόμενα η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη πιο ψύχραιμη στο τέλος πήρε και τα δυο με το ίδιο σκορ 25-23 και τη νίκη.
Τα σετ: 3-1(27-25, 23-25, 25-23, 25-23)
ΑΟ ΚHΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Μπέλλος 20 (19/38 επ., 1 μπλοκ), Καλαϊτζίδηςβ8 (3/5 επ., 5 μπλοκ), Νικολάκης 5 (4 άσοι, 1 μπλοκ), Ντε Ρόκο 10 (7/15 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 43% άριστες), Εστράδα 10 (6/10 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καριπίδης 18 (18/38 επ., 57% υπ. - 51% άριστες), Ταμπουρατζής -λ 73% υπ. - 46% άριστες / Καρακίτσος 1, Μαυράκης, Δεληπρίμης 2 (2/7 επ.)
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Ανδρεάδης): Δαλακούρας Κ. 6 (3/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 29% άριστες), Κόβατς 11 (6/11 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Γκονζάλες 27 (20/45 επ., 4 άσοι, 3 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Παπάζογλου 7 (5/14 επ., 1 μπλοκ, 1 άσο), Κουμεντάκης 15 (10/27 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ, 53% υπ. - 47% άριστες), Κιρόζ -λ (41% υπ. - 24% άριστες) / Δαλακούρας Α. 2.