Τρίτη 7 Ιουλίου 2015

H Aργεντινή του Πέπε Γκονζάλες στο Final4 του World League

Η Αργεντινή κερδίζοντας 3-1 τη Βουλγαρία στη Βάρνα πήρε το εισιτήριο για το final 4 του World League.
Παίζοντας καταπληκτικό βόλλεϋ η Αργεντινή κατάφερε να πάρει τη νίκη και την είσοδο στις καλύτερες τέσσερις ομάδες.
Η Βουλγαρία μπήκε με δύναμη και πήρε προβάδισμα 5 πόντων αλλά η Αργεντινή ξεκίνησε την αντεπίθεση και κατάφερε να κάνει το 11-10 με πρωταγωνιστή τον πρώην παίκτη του ΕθνικούΠέπε Γκονζάλες. Η συνέχεια ήταν ένας περίπατος για την Αργεντινή που πέρασε μπροστά 16-12 κι άνετα πήρε το σετ 25-19.

Η Βουλγαρία ισοφάρισε 6-6 στο δεύτερο σετ αλλά η Αργεντινή με τον Γκαουνά έκανε το 17-14, ο Κωνσταντίνοφ πήρε τάιμ άουτ αλλά η Αργεντινή ξέφυγε κι άλλο 21-16. Η Βουλγαρία πάτησε γκάζι και ισοφάρισε 22-22. Με το Νικόλοφ στην επίθεση και ένα μπλοκ του Αγκόντσεφ η Βουλγαρία πήρε το σετ 26-24.

Η συνέχεια του αγώνα ανήκε στην Αργεντινή, από την αρχή πήρε προβάδισμα στα σετ και κράτησε τον έλεγχο κάνοντας πολύ εύκολα το 3-1. Πρώτος σκόρερ για την Αργεντινή ο Φακούντο Κόντε και οι Σολέ και Γκονζάλες ακολούθησαν με 14 και 10 πόντους αντίστοιχα.
Τα σετ: 19-25, 26-24, 17-25, 18-25