Σελίδες

Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2013

Kαλή αρχή για την ΕΘΝΙΚΑΡΑ!!! 3-1 την Παναχαϊκή!

Άντε και καλή μας αρχή!!!
Στον πρώτο αγώνα της χρονιάς εντός έδρας, ο Εθνικός δεν στενοχώρησε τον κόσμο του, κερδίζοντας την Παναχαϊκή με 3-1 σετ.
Βέβαια για να φτάσει σε αυτό το αποτέλεσμα έπρεπε να περάσει από πολλά στάδια. Το πρώτο στάδιο ήταν και το χειρότερο. Αν και το κλειστό θύμιζε "καμίνι" από τους πολύ εκδηλωτικούς φίλους της ομάδας, ο Εθνικός ξεκίνησε με μια αδικαιολόγητη νωχελικότητα με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ και να ηττηθεί με 16-25. Τίποτα δεν πήγαινε καλά σ αυτό το πρώτο σετ. Η υποδοχή δεν μπόρεσε να βρει απάντηση στα πολύ δυνατά επιθετικά σέρβις των αντιπάλων, με μπροστάρηδες τον Νίκο Ρουμελιώτη και τον Στάθη Ντονά, η επίθεση δεν μπόρεσε να βρει λύσεις και το μπλοκ ήταν αποσυντονισμένο.
Ευτυχώς στο δεύτερο σετ οι παίχτες του Σάκη Μουστακίδη σοβαρεύτηκαν. Διόρθωσαν σε αρκετά μεγάλο βαθμό τα λάθη τους, και κάνοντας τα αυτονόητα κέρδισαν το σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ ο Εθνικός συνέχισε την καλή του απόδοση και προηγήθηκε με 16-11 και 17-13. Και τότε το ματς πήγε να γίνει μπάχαλο. Ο προκλητικός από την αρχή του αγώνα Παναγιώτης Ρουμελιώτης υπερέβη τα εσκαμμένα και ζήτησε το λόγο με πολύ έντονο και εριστικό τρόπο από τον αρχηγό του Εθνικού Γρηγόρη Σιδηρόπουλο. Εκείνος αντέδρασε με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί σύρραξη και να χρειαστεί να επέμβουν οι ψυχραιμότεροι για να σταματήσουν οι "κοκκορομαχίες" μεταξύ των παιχτών των δύο ομάδων. Ο διαιτητής απέβαλε και τους δύο παίχτες από το σετ και όταν επιτέλους ο αγώνας συνεχίστηκε, ο Εθνικός "καθάρισε" το σετ με 25-15.
Στο τέταρτο και τελευταίο σετ οι ομάδες τα δωσαν όλα. Είχε μεν ο Εθνικός μια βραχεία κεφαλή της τάξης των δύο πόντων (16-14, 18-16, 20-18) αλλά η Παναχαϊκή δεν το έβαζε κάτω και έβρισκε πάντα τρόπο να μένει κοντά στο σκορ. Μεγάλα ράλλυ πόντων, και πολύ εντυπωσιακές άμυνες συνέθεσαν το παζλ του τετάρτου σετ. και πάλι όμως ευτυχώς ο Εθνικός ήταν πιο ψύχραιμος και με μπροστάρη τον Ράιτς, κέρδισε με 25-21 παίρνοντας το πρώτο του τρίποντο για φέτος.
Τα όπλα του Εθνικού σήμερα αν μη τι άλλο ήταν οι επιθέσεις πρώτου χρόνου και το σέρβις. Ειδικά από τον Ανέστη Δαλακούρα είδαμε σήμερα πολύ δύσκολα floating σέρβις που δυσκόλεψαν την υποδοχή των Πατρινών. Χωρίς αυτό φυσικά να σημαίνει ότι κάποιος υστέρησε σε απόδοση.

Διαιτητές: Μπατιανίδης, Ιωαννίδης
Τα σετ: 3-1 (16-25, 25-21, 25-15, 25-21).
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 14π. (14/25 επιθ), Μιχαϊλοβιτς 17 (11/19 επιθ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Σιδηρόπουλος (0/1 επιθ), Παπάζογλου 10 (6/10 επιθ, 4 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 10 (7/17 επιθ, 3 άσσοι, 60% υπ), Ανδρεάδης 14 (10/12 επιθ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ. - 65% υπ), Δαλακούρας Κωνσταντίνος, Γραμματικάκης, Μπουφίδης, Κασάμπαλης, Κοντοστάθης (λ).
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Αγγελόπουλος): Ντόνας 10 (7/15 επιθ, 3 άσσοι), Ραντούνοβιτς 10 (9/17 επιθ, 1 άσσος), Αγγελόπουλος 2 (0/3 επιθ, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ρουμελιώτης Νίκος 23 (19/41 επιθ, 4 άσσοι), Ρουμελιώτης Παναγιώτης 6 (5/6 επιθ, 1 μπλόκ), Βλαχοστάθης 6 (5/10 επιθ, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ. - 71% υπ), Χριστιάς, Διονυσόπουλος, Μαυραγάνης, Βασιλάκος 1 (1/1 επιθ, 60% υπ), Πεφανής.

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΔΕΙΤΕ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΚΑΤΕΓΡΑΨΕ Ο ΦΑΚΟ ΤΟΥ THRAKISPORT.GR