Σάββατο 25 Οκτωβρίου 2014

Επιβλητικός ο Εθνικός, σούπερ και ο Τσουκ

Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο περσινός δευτεραθλητής Εθνικός, επικράτησε με 3-0 της Λαμίας, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο το νέο πρωτάιλημα. Συγκλονιστική μάχη στο τρίτο σετ, με τους εβρίτες να το κατακτούν με 36-34.
Η Λαμία πίεσε τους γηπεδούχους στο 3ο σετ και προηγήθηκε με 30-29 αλλά δε μπόρεσε να πάρει το σετ που την κρατούσε μέσα στον αγώνα. Ο Εθνικός μετά από δέκα ματς μπολ τελείωσε τον αγώνα και πανηγύρισε τη νίκη μαζί με τους οπαδούς του που δημιούργησαν ωραία ατμόσφαιρα.

Κορυφαίοι του Εθνικού ήταν οι Τσουκ, Άντριτς ενώ από τη Λαμία ξεχώρισε ο Γκιρτζίκης.

Στο 1ο σετ ο Εθνικός μετά το 10-8 ανέβασε στροφές και πήρε μια διαφορά +6 πόντων και έτσι επικράτησε πολύ εύκολα με 25-14.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίσθηκε το 2ο σετ καθώς η εντυπωσιακή επίδοση του Μπόζιταρ Τσουκ, που καθοδηγούνταν από τον Ζάρκο Κίσιτς και οι εξαιρετικές επιθέσεις των Ανέστη Δαλακούρα και Λέο Άντριτς καθώς και η επιβλητική παρουσία του Ιβάν Μίχαλιε δεν έδωσαν «δικαίωμα» στην ομάδα του κ. Γιάννη Μέλκα να βρει λύσεις στην ολοκληρωτική επικράτηση της αρμάδας του συναδέλφου του Σάκη Μουστακίδη και το τελικό 25-11 ήρθε φυσιολογικά.

Εντυπωσιακό και όμορφο βόλλεϋ παίχτηκε στο 3ο σετ με τον κόουτς Σάκη Μουστακίδη να κάνει αλλαγές στην αρχική σύνθεση. Το σετ πήγαινε πόντο – πόντο ενώ στο παιχνίδι πέρασαν οι νεαροί Κώστας Δαλακούρας, Σταύρος Κασαμπαλής και Γρηγόρης Κοντοστάθης. Η ομάδα της Λαμίας εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Εθνικού και έτσι μπόρεσε και μπόρεσε και κόντραρε την ομάδα της Αλεξανδρούπολης. Οι εκπληκτικές άμυνες των δύο ομάδων ξεσήκωσαν το φίλαθλο κοινό που βρέθηκε στο Κλειστό Γυμναστήριο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος». Τελικά, νικητής του σετ, αλλά και του αγώνα ήταν ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με 36-34.
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Σεργιόπουλος

Τα σετ: 3-0 (25-14, 25-11, 36-34)