Παρασκευή 11 Απριλίου 2014

Δύσκολα ο Ολυμπιακός 3-2 τον Φοίνικα!!

Ο Ολυμπιακός 3-2 τον Φοίνικα και έκανε δεύτερο βήμα για τελικό

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Φοίνικα Σύρου με 3-2 και στον δεύτερο ημιτελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος Volleyleague ΟΠΑΠ και έκανε το 2-0 στη σειρά των αναμετρήσεων των δύο ομάδων.
Ο Ολυμπιακός χρειάζεται άλλη μία νίκη για να προκριθεί στους τελικούς. Ο Φοίνικας Σύρου έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη αλλά δεν τα κατάφερε.
Ο Φοίνικας Σύρου παρουσιάστηκε μεταμορφωμένος σε σχέση με τον πρώτο ημιτελικό την Πέμπτη, αλλά και πάλι η εμπειρία των παικτών του Ολυμπιακού έκανε τη διαφορά στα κρίσιμα σημεία.
Μεγάλο παιχνίδι έκαναν ο Μαρούλης με τον Χριστοφιδέλη, ενώ ο Φοίνικας δεν ήταν αποφασιστικός και αποτελεσματικός στις ευκαιρίες που του δημιουργήθηκαν.
Αποκορύφωμα ήταν το τάι μπρέικ όπου ο Φοίνικας προηγήθηκε με 13-12 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 13-13 με το χαμένο σερβίς του Τσας, ο Γιορντάνοφ πήρε άσσο για το 14-13 και ο αγώνας κρίθηκε με επίθεση του Χριστοφιδέλη και μπλοκ του ίδιου παίκτη πάνω στον Γιάνουσεκ για το 17-15. Οι συριανοί στο 5ο σετ έχασαν 4 σερβίς και χρεώθηκαν λάθος θέσεις στο 8-8. Επιπλέον στο 3-3 δεν δικαιώθηκαν στη χρήση του διαιτητικού βίντεο ενώ το σκορ μετά από άουτ σερβίς του Γιάνουσεκ.
Δυναμικά ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που μπήκε δυνατά στο 1ο σετ και με τα σερβίς του Μαρούλη έκανε σερί 4-0 για το 11-7. Οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς να κάνουν εύκολα το λάθος κράτησαν την τακτική τους και μαζί και το προβάδισμα με 16-12. Οι συριανοί με άσσο και επίθεση του Ντιάτσκοφ και μπλοκ του Πελεκούδα μείωσαν σε 16-15, ενώ αργότερα ισοφάρισαν 18-18 με ατομικό μπλοκ του Τσας στον Καλντέιρα. Ο Βραζιλιάνος πήρε «ρεβάνς» με επίθεση και ο Γιορντάνοφ σταμάτησε τον Τσας με ατομικό μπλοκ για το 20-18. Ο Φοίνικας μείωσε με τον Τακουρίδη σε 21-20 αλλά ο Ολυμπιακός με τα σερβίς του Καλντέιρα πίεσε την υποδοχή των συριανών, ο Σωτηρίου με τον Κιόση πήραν τους πόντους για το 24-20 και το σετ τελείωσε με το χαμένο σερβίς του Τσας ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε μειώσει σε 24-21.

Η ισοφάριση

Παρά την απώλεια του 1ου σετ ο Φοίνικας Σύρου μπήκε δυνατά και στο 2ο σετ όπου ξέφυγε με 8-5 ύστερα από δύο μπλοκ και ένα λάθος του Γιορντάνοφ. Ο Τσας και ο Γιάνουσεκ κράτησαν την επίθεση του Φοίνικα σε υψηλά επίπεδα ενώ η επιστράτευση του Κοκκινάκη δεν άλλαξε τον ρυθμό του Ολυμπιακού. Η διαφορά των 2-3 πόντων διατηρήθηκε σε όλο το σετ μέχρι που ο Φοίνικας έφτασε στο 25-23 και το 1-1 σετ. Στο 11-9 για τον Φοίνικα  ο Χριστοφιδέλης έκανε επίθεση αλλά ο Φοίνικας ζήτησε το διαιτητικό βίντεο που δικαίωσε τους διαιτητές και η μπάλα δόθηκε στον Ολυμπιακό.

Το μπλοκ του Χριστοφιδέλη

Από τα καθοριστικό σετ ήταν το 3ο όπου αρχικά είχαμε πολλές εναλλαγές στο σκορ. Το 3-2 για τον Ολυμπιακό έγινε 7-6 για τον Φοίνικα, ενώ στο 9-9 με τρεις επιθέσεις του Γιορντάνοφ ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 για το 12-9. Οι συριανοί έπιασαν τους «ερυθρόλευκους» στο 15-15 χάρις το εντυπωσιακό μπλοκ από τον Πελεκούδα. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε και πάλι με +3 (21-18) με επίθεση του Καλντέιρα και δύο λάθη από Γιάνουσεκ, Ντιάτσκοφ, όμως, και πάλι το μπλοκ κράτησε τον Φοίνικα στον αγώνα. Ο Τακουρίδης σταμάτησε τον Καλντέιρα δύο φορές και σε συνδυασμό και με λάθος του Γιορντάνοφ έφτασε στο 21-21. Η άουτ επίθεση του Ντιάτσκοφ και η υπέρβαση του Τερζή που δέχτηκε και κίτρινη κάρτα έκαναν το 23-21. Το «πειρατικό» με σερί 3-0 χάρις τις επιθέσεις του Γιορντάνοφ προσπέρασε για το 24-23, ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε και το 25-24 χωρίς όμως ο Φοίνικας να πάρει το σετ καθώς ο Ολυμπιακό με μπλοκ του Χριστοφιδέλη στον Τσας έκανε το 26-25, ο Γιούρισιτς έκανε φιλέ αλλά με δύο ακόμα μπλοκ (του Γιούρισιτς στον Γιάνουσεκ και του Γιορντάνοφ στον Γιάνουσεκ) τελείωσε το σετ 28-26.
Ο Φοίνικας με όπλο το μπλοκ ξεκίνησε με εντυπωσιακό σερί 5-0 στο 4ο σετ επιβάλοντας τον ρυθμό του στον αγώνα. Η διαφορά 3 έως 5 πόντων κρατήθηκε σε όλο το σετ και ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ όπου ο Ολυμπιακός με τους δύο πόντους του Χριστοφιδέλη (επίθεση και μπλοκ) πήρε την πολύτιμη νίκη.

5ο σετ: 5-4, 9-10, 11-12, 17-15

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσοι, 67 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 3 άσσοι, 70 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (25-21, 23-25, 28-26, 19-25, 17-15)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 20 (17/28 επ, 3 μπλοκ, 61% υπ - 47% άριστες), Μαρούλης 1 (1/1 επ), Γιούρισιτς 20 (14/20 επ, 6 μπλοκ), Καλντέιρα 14 (12/36 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 38% άριστες), Κιόσης 5 (5/9 επ), Γιορντάνοφ 19 (16/38 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 67% υπ - 53% άριστες), Κοκκινάκης, Σωτηρίου 2 (2/3 επ)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Τσας 23 (18/40 επ, 5 μπλοκ), Γιάνουσεκ 18 (15/33 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 52% υπ - 39% άριστες), Ντιάτσκοφ 29 (25/39 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ - 41% άριστες), Τακουρίδης 8 (4/8 επ, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 12 (7/10 επ, 5 μπλοκ) / Παπαδημητρίου (λ, 48% υπ - 33% άριστες), Σφενδυλάκης.

«Πρόκριση στη Σύρο με Κουρνέτα»

Ο προπονητής του Ολυμπιακού Δημήτρης Καζάζης δήλωσε: «Ήταν ένα παιχνίδι ακριβώς όπως το περιμέναμε, ο Φοίνικας να αντιδράσει όπως και έκανε. Ξεπεράσαμε εαυτούς, κούραση, προβλήματα. Αξίζουν πάρα πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά τα οποία καταφέρανε να κερδίσουν το παιχνίδι με τον αντίπαλο μας να πιάνει πολύ υψηλή απόδοση. Κάναμε το 2-0, δεν σημαίνει τίποτα. Ξεκινάμε από την Τρίτη με το σκορ στο 0-0 και άμα μπορούμε να τελειώσουμε και την σειρά για να έχουμε περισσότερο χρόνο ξεκούρασης και να ξεπεράσουμε τα προβλήματα μας. Το θετικό είναι ότι από Δευτέρα θα γυρίσει και ο Βασίλης Κουρνέτας. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια σε όλους τους παίχτες και ειδικά στον Θάνο Μαρούλη που μόνος του δύο παιχνίδια, χωρίς να μπορώ να τον ξεκουράσω ούτε για έναν πόντο έβγαλε εις πέρας αυτά τα πολύ σημαντικά παιχνίδια».

«Δεν τελειώσαμε»

Ο αρχηγός της ομάδας Κώστας Χριστοφιδέλης σημείωσε: «Δεν παίξαμε καλά. Υπήρχε κούραση και ήταν φυσικά μετά από το πρώτο παιχνίδι. Μπράβο σε όλους για την εμφάνιση τους απέναντι στον Φοίνικα που έπιασε πολύ καλή απόδοση. Δεν τελείωσε τίποτε. Πανηγυρίσαμε μια ακόμη νίκη όχι όμως και την πρόκριση. Θα ξεκουραστούμε, θα ηρεμήσουμε και θα πάμε να χτυπήσουμε την πρόκριση στο πρώτο παιχνίδι στη Σύρο».

«Δεν πήραμε αυτό που θέλαμε»

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Δημήτρης Ανδρεόπουλος είπε: «Χάσαμε στις λεπτομέρειες αλλά αυτά τα παιχνίδια είναι μοναδικά, δηλαδή μετράει μόνο το αποτέλεσμα. Άρα το αποτέλεσμα το διήμερο αυτό δεν είναι θετικό για τον Φοίνικα. Δεν μας ικανοποιεί το 2-0, ασφαλώς δείξαμε σήμερα ποιοι είμαστε αλλά δυστυχώς δεν πήραμε αυτό που θέλαμε».

Για την συνέχεια στην Σύρο: «Τώρα η σειρά πάει στο γήπεδο μας, αυτό έχει την σημασία του. Θέλουμε τρείς μέρες να συγκεντρωθούμε γιατί περάσαμε πραγματικά δύσκολα. Από την τραγική μας απόδοση χθες μέχρι σήμερα. Ο Φοίνικας πάντα έχει στο μυαλό του ότι μπορεί να κάνει την υπέρβαση. Αυτό υπάρχει από την πρώτη μέρα στο μυαλό μας και αυτό θα προσπαθήσουμε να κάνουμε».

«Ξεπερνάμε τα προβλήματα»
Ο λίμπερο του Ολυμπιακού Γιώργος Στεφάνου δηλώσε: «Όπως είχα πει περιμέναμε την αντίδραση του Φοίνικα. Απο κει και πέρα με μεγάλες δυσκολίες πήραμε την νίκη, καταφέρνουμε και ξεπερνάμε τα προβλήματα μας και φτάνουμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα εύκολα ή δύσκολα. Έχουμε ένα προβάδισμα 2-0, δεν μας νοιάζει αν θα παίξουμε 3 ή 5 παιχνίδια, στόχος της ομάδας είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος. Κοιτάμε κάθε παιχνίδι ξεχωριστά και ελπίζω να καταφέρουμε να πετύχουμε τον στόχο μας».

«Βήμα για τελικό»

Ο Μπόγιαν Γιορντάνοφ είπε: «Θέλω να πω συγχαρητήρια σε όλους τους συμπαίχτες μου. Κάναμε ένα ακόμα βήμα για τον τελικό. Όλοι ξέρουν για τα προβλήματα μας και πάμε στην Σύρο για να τελειώσουμε την σειρά των ημιτελικών. Ήταν μια νίκη που μέτρησε η καρδιά, δείξαμε ότι παλεύουμε μέχρι το τέλος και απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα όπως είναι η Σύρος».