Τετάρτη 23 Απριλίου 2014

Ο Εθνικός στον τελικό απέναντι στον Ολυμπιακό που κέρδισε με 3-1 τον Φοίνικα στο 5ο ημιτελικό!

Ο Ολυμπιακός στον τελικό με 3-1 τον Φοίνικα στο 5ο ημιτελικό

Ο Ολυμπιακός για 17η φορά στις 23 σεζόν που έχουν παιχτεί πλέι οφ στο πρωτάθλημα Volleyleague ΟΠΑΠ προκρίνεται στον τελικό καθώς στον 5ο και τελευταίο ημιτελικό νίκησαν τον Φοίνικα Σύρου 3-1 σετ. Με πλεονέκτημα έδρας στη σειρά των τελικών η ομάδα του Πειραιά θα υποδεχτεί τον Μ.Γ.Σ. Εθνικό Αλεξανδρούπολης και ο τίτλος θα κριθεί στις 3 νίκες. Οι πρώτοι διπλοί τελικοί θα γίνουν στις 27 και 28 Απριλίου στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη.
Ο Φοίνικας Σύρου ολοκλήρωσε απόψε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα καταλαμβάνοντας την 4η θέση της γενικής κατάταξης, ενώ ο Α.Ο.Κηφισιάς τερμάτισε στην 3η θέση.
Ο Φοίνικας Σύρου μπήκε δυνατά στον αγώνα και για πρώτη φορά σε 8 εφετινές αναμετρήσεις με τον Ολυμπιακό πήρε το 1ο σετ, όμως, η συνέχεια ήταν «ερυθρόλευκος» μονόλογος.
Με αποτελεσματικό σερβίς, καλή τακτική στο μπλοκ, αλάνθαστη «κόντρα» επίθεση και πρωταγωνιστές τους Χριστοφιδέλη, Κουρνέτα ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και με συνολικές νίκες 3-2 στην εξαντλητική σειρά των ημιτελικών επικράτησε των συριανών που είχαν κακή υποδοχή και μετά το 1ο σετ «εξαφανίστηκαν» από το «Μελίνα Μερκούρη».
Προβάδισμα του Φοίνικα
Το 1ο σετ σημαδεύτηκε από δύο μεγάλα γυρίσματα στο σκορ. Οι συριανοί με καλή τακτική σε σερβίς και μπλοκ επέβαλαν το ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, ενώ η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο +5 (12-7). Ηταν το σημείο που ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Κουρνέτα έκανε σερί 6-0 και γύρισε τον αγώνα σε 13-12 κι αφού προηγήθηκαν τέσσερα λάθη των φιλοξενουμένων, ένας άσσος του Κουρνέτα και κίτρινη στον Τερζή. Το προβάδισμα του Ολυμπιακού κράτησε μέχρι το 21-19 καθώς Καλντέιρα και Γιορντάνοφ ήταν αποτελεσματικοί σε μία περιστροφή. Ο Λάππας πήρε τη θέση του Γιάνουσεκ και πήγε στη θέση του σερβίς αφού προηγουμένως ο Ντιάτσκοφ μείωσε σε 21-20. Με δυο διαδοχικά μπλοκ του Τακουρίδη πάνω σε Γιορντάνοφ και Γιούρισιτς ο Φοίνικας προσπέρασε 22-21, ενώ στην κόντρα επίθεση ο Ντιάτσκοφ τελείωσε δύσκολη επίθεση για το 23-21. Ο Γιουρισιτε μείωσε αλλά ο Φοίνικας με επίθεση του Ντιάτσκοφ και άσσο του Τακουρίδη έκανε το 25-22 και το 1-0 σετ.
Αντεπίθεση με κορυφαίο Χριστοφιδέλη
Από εκεί και πέρα η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην και θύμισε τον πρώτο ημιτελικό όταν ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα. Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο και ο Φοίνικας δεν είχε καθόλου ενέργεια. Οι νησιώτες ξεκίνησαν πάλι με ακραίους τους Ντιάτσκοφ, Γιάνουσεκ με τον πρώτο να δίνει τη θέση του στο Λάππα από το 10-3. Η ομάδα του Δημήτρη Καζάζη δεν πιέστηκε καθόλου στην υποδοχή και ο Βασίλης Κουρνέτας έκανε υποδειγματική ανάπτυξη με Καλντέιρα, Γιορντάνοφ και Χριστοφιδέλη να μη συναντούν αντίσταση. Το σερβίς του Κουρνέτα ήταν αυτό που πάλι έδωσε σερί για τον Ολυμπιακό με 5-1, ενώ στο 7-3 ακολούθησε δεύτερο σερί 4-0 του Ολυμπιακού που εκτόξευσε τη διαφορά στο 11-3 ύστερα από διαδοχικούς πόντους Γιούρισιτς και Κιόση. Μέχρι το τέλος του σετ δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού ενώ στο 22-14 έκλεισε η αλλαγή του Ντιάτσκοφ με τον Λάππα και ο Ολυμπιακό με τον Γιούρισιτς έκανε το 25-15 και το 1-1 σετ.
Προβάδισμα Ολυμπιακού
Ίδια εικόνα με το 2ο σετ είχε και το 3ο σετ με τον Ολυμπιακό να έχει επιβάλει πλήρως το ρυθμό του από το σερβίς. Ξέφυγε και πάλι 8-4 ενώ με πρωταγωνιστή τον Χριστοφιδέλη που πήρε δύο καθοριστικούς πόντους και έναν πόντο από τον Γιορντάνοφ έκανε το 14-8. Ο Ολυμπιακός είχε συνέχεια προβάδισμα με 5-6 πόντους, ενώ στο 18-13 ο άσσος του Κιόσης και το λάθος του Τσας έκαναν το 20-13. Ακολούθησαν άλλοι δύο πόντοι του Χριστοφιδέλη που ήταν κορυφαίος του Ολυμπιακού. Μέχρι το τέλος του σετ που τελείωσε επίσης με 25-15 η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε και οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 2-1 σετ.
Νίκη και πρόκριση
Όλοι περίμεναν την αντίδραση του Φοίνικα στο 4ο σετ όπως είχε συμβεί και σε προηγούμενες αναμετρήσεις των δύο ομάδων, αλλά αυτή τη φορά ο Ολυμπιακός έδειξε «διαβασμένος» και αποφασισμένος να πάρει τη νίκη. Με τον άσσο του Χριστοφιδέλη, την επίθεση του Καλντέιρα και το λάθος του Λάππα ο Ολυμπιακός ξέφυγε 5-3, ενώ με νέο άσσο από τον Καλντέιρα, άουτ του Τσάς και επίθεση του Χριστοφιδέλη ο Ολυμπιακός ξέφυγε +6 (14-8). Η διαφορά αυτή ήταν αρκετή για τους παίκτες του Δημήτρη Καζάζη ώστε να την συντηρήσουν και να φτάσουν στην πολύτιμη νίκη που τους έδωσε και την πολυπόθητη πρόκριση στον τελικό.
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Παπαδογούλας
 Διακύμανση:
1ο σετ: 4-8, 15-16, 21-19, 22-25
2ο σετ: 8-3, 16-9, 21-14, 25-15
3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-14, 25-15
4ο σετ: 8-5, 16-10, 21-16, 25-18

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 50 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 1 άσσο, 41 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (22-25, 25-15, 25-15, 25-18)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 21 (16/28 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 55% υπ - 30% άριστες), Γιούρισιτς 8 (5/7 επ, 3 μπλοκ), Καλντέιρα 12 (11/26 επ, 1 άσσος, 44% υπ - 38% άριστες), Κιόσης 8 (4/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 16 (13/28 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κουρνέτας 5 (1/1 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 88% υπ - 67% άριστες), Κοκκινάκης, Σωτηρίου.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): τερζής 2 (2/4 επ), Τσας 13 (11/30 επ, 2 μπλοκ), Γιάνουσεκ 4 (3/11 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ - 36% άριστες), Ντιάτσκοφ 9 (9/29 επ, 56% υπ - 36% άριστες), Τακουρίδης 12 (8/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Πελεκούδας 4 (4/6 επ) / Παπαδημητρίου (λ, 62% υπ - 54% άριστες), Τσέργας, Λάππας 3 (3/6 επ, 50% υπ - 33% άριστες), Σφενδυλάκης 1 (1/2 επ).

Ημιτελικοί - Θέσεις 3-4
1οι ημιτελικοί - 10 Απριλίου
Ολυμπιακός - Φοίνικας Σ. 3-0 (25-18, 25-22, 25-18)
Κηφισιάς - Εθνικός Αλεξ. 1-3 (22-25, 23-25, 25-19, 17-25)
2οι ημιτελικοί -  11 Απριλίου
Ολυμπιακός - Φοίνικας Σ. 3-2 (25-21, 23-25, 28-26, 19-25, 17-15)
Κηφισιά - Εθνικός Αλεξ. 0-3 (20-25, 20-25, 17-25)
3οι ημιτελικοί - Μ.Τρίτη 15 Απριλίου
Εθνικός Αλ. - Κηφισιά 3-0 (25-21, 25-23, 25-16) (νίκες: 3-0 - προκρίθηκε ο Εθνικός)
Φοίνικας Σ. - Ολυμπιακός 3-2 (20-25, 25-18, 21-25, 25-21, 24-22) (νίκες: 1-2)