Σελίδες

Δευτέρα 18 Απριλίου 2016

Η κούραση λύγισε τον Τζούριτς και έτσι η Ζενίτ έκανε την ανατροπή και στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης

CEV-CLM_20160417-190236_1-tzourits

Αν και προηγήθηκε με 2-0 σετ, με τον Δημήτρη Τζούριτς να είναι φανταστικός (13/18 επιθέσεις) η Τρεντίνο δεν μπόρεσε να αντέξει στην πίεση της Ζενίτ, η οποία έκανε την ανατροπή κι επικρατώντας με 3-2 (15-13 το τάι μπρέικ) κατέκτησε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά (και 4η συνολικά) το Τσάμπιονς Λιγκ.
Η μεγάλη ευκαιρία για την πρωταθλήτρια Ιταλίας χάθηκε στο 4ο σετ, όταν κατάφερε να το γυρίσει (έχανε 16-13, 21-19), ισοφάρισε 24-24 όμως έχασε σημαντικές κόντρα μπάλες και πλήρωσε την κούραση της. Παρόλα αυτά ακόμη και στο τάι μπρέικ θα μπορούσε να έχει καλύτερη τύχη, καθώς προηγήθηκε με 8-6, αλλά οι Ρώσοι πέρασαν μπροστά 12-11 με μπλοκ στον Τζούριτς για να φτάσουμε στο 14-13 όπου Ζενίτ έκανε κακή υποδοχή, αλλά οι Ιταλοί δεν έβγαλαν σωστή επίθεση με τον Λέον να τελειώνει το ματς.
Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ορεστιαδίτης άσος φορτώθηκε πολλές επιθέσεις αλλά δεν άντεξε να συνεχίσει σε τόσο υψηλά στάνταρτς για δεύτερη συνεχόμενη μέρα, αφού ως γνωστόν ήταν ο κορυφαίος κλαι του ημιτελικού. Είναι χαρακτηριστικό ότι το 13/18 επιθέσεις στα πρώτα δύο σετ έγινε 17/37 στο σύνολο του αγώνα, δηλαδή ο Τζούριτς στα τρία τελευταία σετ όπου η Ζενίτ πέτυχε την ολική ανατροπή σημείωσε μόλις 4 πόντους σε 19 επιθέσεις.
Τα σετ: Ζενίτ Κουμπαν – Τρεντίνο 3-2 (23-25, 22-25, 25-17, 27-25, 15-13). Την 3η θέση πήρε η Λούμπε που κέρδισε με 3-2 (25-20, 25-27, 22-25, 25-22, 15-10) την Ρεζόβια, ενώ MVP του τουρνουά αναδείχθηκε ο Βιλφρέδο Λεόν της Ζενίτ – ενώ δεδομένα αν κέρδιζε η Τρεντίνο τον τίτλο αυτόν θα τον κέρδιζε ο Τζούριτς.