Κυριακή 10 Απριλίου 2016

Α2 Ανδρών: Ήττα… παραμονής για την ΓΕ Αλεξανδρούπολης!

DSC07038-gea
Ανώδυνη ήττα γνώρισε η  ΓΕΑ στο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» από τον Νέστωρα με 2-3 στην προτελευταία αγωνιστική για τον 3ο όμιλο της Α2 Ανδρών, ωστόσο ο βαθμός που πήρε την εξασφάλισε και μαθηματικά, αφού ο Αίαντας ηττήθηκε από την ΑΕ Κομοτηνής και βρίσκεται πλέον 4 βαθμούς κάτω από τους Εβρίτες.
Ο αγώνας ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μπαίνουν δυνατά, καθώς βρέθηκαν μπροστά, με 12-8 και 18-12 των Θεσσαλονικέων, έχοντας πολύ καλή παρουσία σε επίθεση και μπλοκ, φθάνοντας έτσι στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-21. Οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν στο δεύτερο σετ, προηγήθηκαν 3-6 και 12-13, όμως η ΓΕΑ αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 20-20, αλλά οι παίκτες του Νέστωρα φάνηκαν πιο ψύχραιμοι, επικρατώντας στις λεπτομέρειες 23-25.
Το τρίτο σετ ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα από την Θεσσαλονίκη, η οποία επέβαλε το ρυθμό της, από νωρίς πήρε το προβάδισμα με 9-12 και στη συνέχεια 13-18, φθάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 19-25.  Στο τέταρτο σετ οι Θρακιώτες βελτίωσαν την απόδοση τους, προηγήθηκαν με 13-9 και 17-15, κατακτώντας τελικά το σετ με 25-21.
Έτσι οδηγηθήκαμε στο τάι μπρέικ, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο, από την αρχή 4-5 μέχρι και τα μέσα περίπου του σετ 9-9. Στο φινάλε ο Νέστωρας ήταν πιο αποτελεσματικός στις κρίσιμες φάσεις, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 3-2 απέναντι στη ΓΕΑ, ένα αποτέλεσμα που έφερε και τις δυο ομάδες ισόβαθμες στους 32 βαθμούς και αντίπαλες και την νέα χρονιά στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών, καθώς αμφότερες εξασφάλισαν την παραμονή τους στην κατηγορία.
Τα σετ: 2-3 (25-21, 23-25, 19-25, 25-21, 13-15)
ΓΕΑ (Κρεούζης): Αρχοντούδης, Ανδρεάδης, Δαλδαβερένης, Μπουφίδης, Κώτας, Κωνσταντινίδης, Μπαξεβανίδης (λ)
Νέστωρ (Κράβαρικ): Τσιάρας, Μπατσαράς, Ναζίρης, Μποζίδης, Μωρές, Αγγελής, Αποστόλου (λ) / Μπίλιος, Ράπτης, Μελιδώνης