Δευτέρα 23 Μαρτίου 2015

ΜΠΡΑΒΟ ΕΘΝΙΚΑΡΑ! 3-1 ΤΗΝ ΚΗΦΙΣΙΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΓΙΑ ΤΕΤΡΑΔΑ!

Σέρβις, μπλοκ και ήρθε η τετράδα
Με εξαιρετικό σέρβις και μπλοκ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-1 την μέχρι πριν λίγο τρίτη της βαθμολογίας της Volleyleague, Κηφισιά, και «έκλεψε» τη θέση της. Με τους κεντρικούς σε πολύ καλή μέρα, χάρη στη συμβολή του Κασαμπαλή, και τον Άντριτς να δίνει ρεσιτάλ, οι Εβρίτες πήραν την πολύτιμη νίκη που σε περίπτωση ισοβαθμίας στη συνέχεια τους δίνει το πλεονέκτημα., αφού η Κηφισιά στην έδρα της είχε νικήσει με 3-2.
Για την Κηφισιά ο μόνος που έβρισκε λύσεις επιθετικά ήταν ο Γιοβάνοβιτς, ο οποίος ουσιαστικά πήρε το δεύτερο σετ μόνος του με το σερί 9-0 από το σέρβις. Ωστόσο «χάθηκε» στο τρίτο σετ και δεν σκόραρε πριν το 17-13. Η υποδοχή ήταν χαμηλή και αυτό δεν έδινε την ευκαιρία στον Νικολάκη να δουλέψει με τους κεντρικούς του. Αντίθετα ο Εθνικός με καλό μοίρασμα από τον πασαδόρο του, είχε καλή λειτουργία σε όλους τους τομείς, εκτός από συγκεκριμένες φάσεις.
O Eθνικός ξεκίνησε δυναμικά τον αγώνα και με όπλο το σερβίς του Ανέστη Δαλακούρα έκανε σερί 4-0 μπαίνοντας στη θέση του οδηγού με 7-3 και 11-8, αλλά η Κηφισιά σταδιακά ισορρόπησε την υποδοχή και με το σερβίς του Κόβαλτσουκ ισοφάρισε 11-11. Ακολούθησαν αμφίρροπες μάχες πόντο πόντο με τον Εθνικό να ξεφεύγει 14-12 με το πλασέ και τον άσσο του Κασαμπαλή, η Κηφισιά απάντησε με τον Γιοβάνοβιτς και ακολούθησε μάχη μέχρι το 17-17. Ο Δαλακούρας και το λάθος του Φερέρα έφεραν τους ακρίτες στο +2 (19-17). Ο Εθνικός κράτησε τη διαφορά και στο 22-20 κι εκεί έγιναν διαδοχικές άμυνες από τους γηπεδούχους οι οποίοι με τους Άντριτς και Δαλακούρα και εξαιρετικές άμυνες του Δαρίδη έφεραν σερί 3-0 για το 25-20 και το 1-0 σετ

Με το σερβίς του Κασαμπαλή ο Εθνικός ξεκίνησε πολύ καλά και στο 2ο σετ όπου ξέφυγε 8-2. Ο Αρσενιάδης επιστράτευσε τον Ρουμελιωτάκη αντί του Φερέρα, ενώ ο Γιοβάνοβιτς πήγε στη θεση του σερβίς και με φοβερές εκτελέσεις από τα 9μ. (πήρε3 άσσους) διέλυσε την υποδοχή του Εθνικού οικοδομώντας σερί 9-0. Η Κηφισιά βγήκε μπροστά 12-10. Στο 13-12 ο Κόβαλτσουκ και ο Παπαγγελόπουλος έκαναν το 15-12. Η Κηφισιά κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 18-15. Πάλι ε το σερβίς του Κασαμπαλή ο Εθνικός επέστρεψε και με σερί 3-0 ισοφάρισε 18-18, όμως, η Κηφισιά με δύσκολη επίθεση του Γιοβάνοβιτς και λάθος του Άντριτς ξέφυγε 23-21. Με πλασέ του Καμπαλή και άουτ του Κόβαλτσουκ έγινε το 23-23 αλλά ο Γιοβάνοβιτς με επίθεση και ο άσσους του Νικολάκη έκανε το 25-23 για το 1-1 σετ.

Η απάντηση του Εθνικού ήρθε στο 3ο σετ όπου και πάλι ο αγώνας ήταν σκληρός και αμφίρροπος με μεγάλες μάχες στο φιλέ. Οι ακρίτες ξέφυγαν με 5-2 και από εκεί και πέρα κράτησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος του σετ. Στο 12-10 ο Άντριτς με επίθεση, ο Κιόσης με μπλοκ και ο Δαλακούρας με άσσο εκτόξευσαν τη διαφορά στο +5 (15-10). Στο 16-12 δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Αρσενιάδης για διαμαρτυρία, μετά την φάση όταν ο Κόβαλτσουκ πέτυχε άσσο όπως έδειξε ο επόπτης, αλλά ο διαιτητής είχε διαφορετική άποψη. Κρατώντας την υποδοχή του και με καλό μπλοκ – άμυνα ο Εθνικός έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 25-19 και το 2-1 σετ.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο 4ο σετ με τις δύο ομάδες να δίνουν μεγάλες μάχες αλλά και πάλι το σερβίς του Εθνικού έκανε τη διαφορά. Από το 6-6 ο Εθνικός με το σερβις του Άντριτς (πήρε άσσο στο 8-6), το μπλοκ του Μιχάλι και το λάθος του Φερέρα έγινε σερί 4-0 για το 10-6. Η διαφορά κρατήθηκε μέχρι το τέλος καθώς ο Εθνικός με κοντρόλ βόλεϊ και κερδισμένες πολλές μάχες στο φιλέ κράτησε τη διαφορά με 15-11 και 20-17. Η Κηφισιά μείωσε με δύο λάθη του Εθνικού σε 20-19. Το μπλοκ του Εθνικού στον Ρουμελιωτάκη, επίθεση του Μιχάλι και λάθος του Γιοβάνοβιτς έκαναν το 24-21. Ο Ρουμελιωτάκης απάντησε στον Άντριτς με μπλοκ, ο Γιοβάνοβιτς μείωσε στο 24-23 αλλά ο Φερέρα έχασε το σερβίς και ο Εθνικός με 25-23 πήρε τη νίκη με 3-1 σετ.
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ιωαννίδης