Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου 2012

ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 2013 ΑΝΔΡΩΝ: ΕΛΛΑΔΑ - ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 3-2

Κράτησε τη νίκη, άφησε ανοικτούς λογαριασμούς

Νίκη που θα αποδειχθεί σημαντική για την συνέχεια και το στόχο της πρόκρισης πέτυχε η εθνική ομάδα των ανδρών απέναντι στο Μαυροβούνιο με 3-2 (25-20, 25-18, 32-34, 22-25, 15-11), αν και προηγήθηκε με 2-0 και είχε πέντε ματς μπολ στο 3ο σετ και απέκτησε προβάδισμα έναντι του σημερινού της αντιπάλου, αφού σε περίπτωση ισοβαθμίας μετρούν οι συνολικές νίκες στα έξι ματς των δύο προκριματικών γύρων σε Τρίκαλα και Βανταά αντίστοιχα. Η Ελλάδα έχει ως τώρα τρεις νίκες σε τέσσερις αγώνες, ενώ το Μαυροβούνιο μετρά δύο νίκες και δύο ήττες.

Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Κώστας Χριστοφιδέλης. Η Εθνική μας ομάδα θα μπορούσε να είχε «καθαρίσει» πιο γρήγορα και πιο εύκολα το ματς, αφού προηγήθηκε άνετα με 2-0 σετ, ενώ στο 3ο σετ είχε πέντε ευκαιρίες να πάρει καθαρή νίκη φτάνοντας σε ισάριθμα ματς μπολ. Όμως οι Μαυροβούνιοι δεν το έβαλαν κάτω, μείωσαν σε 2-1 και μετά έστειλαν το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί η Ελλάδα ήταν πιο ψύχραιμη και πιο αποφασισμένη.

Στο πρώτο σετ η Ελλάδα έχτισε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά το Μαυροβούνιο ισοφάρισε σε 20-20. Εκεί με σερί 5-0 έγινε το 1-0. Στο δεύτερο ίδια εικόνα με το πρώτο με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αυτή τη φορά να διατηρεί το προβάδισμα που απέκτησε και το 2-0 ήταν γεγονός. Στο τρίτο σετ που ήταν θρίλερ το προβάδισμα άλλαζε συνέχεια χέρια και μετά από αγώνα σχεδόν 40 λεπτών το Μαυροβούνιο εκμεταλλεύτηκε τα ελληνικά λάθη και ξαναμπήκε στο ματς. Το 4ο σετ ήταν μονόλος για τους αντιπάλους μας που με την ψυχολογία με το μέρος τους ύστερα από την κατάκτηση του τρίτου σετ έκαναν το 2-2. Στο τάι μπρέικ η Ελλάδα ξαναπήρε μπρος και από τα μέσα του σετ και μετά, κάνοντας το παιχνίδι της, πήρε αυτό που ήθελε δηλαδή την νίκη.

Σπουδαία εμφάνιση από τον Δημήτρη Τζούριτς με 36 πόντους, αλλά και τους Χριστοφιδέλη με 20 και Πετρέα με 13.

Από τους Μαυροβούνιους ξεχώρισαν ο Κούλαφιτς με 28 πόντους και ο Μιλοβόγιεβιτς με 22.

Τα σετ:  3-2 (25-20, 25-18, 32-34, 22-25, 15-11)