Δευτέρα 9 Μαΐου 2011

ΠΡΩΤΟΣ Ο ΔΕΛΗΚΩΣΤΑΣ

Κύπρος : Πρώτη και καλύτερη η εθνική Κύπρου
Με τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες, η εθνική μας ομάδα βόλεϊ των ανδρών θριάμβευσε στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (κατηγορία Μικρών Κρατών). Ο στόχος της πρόκρισης στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2012-13 υλοποιήθηκε με τρεις σερί νίκες την Παρασκευή και το Σάββατο, ενώ την Κυριακή 8 Μαΐου, στον πιο δύσκολο αγώνα της διοργάνωσης, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε του Λουξεμβούργου με 3-2 σετ (25-23, 19-25, 25-20, 16-25, 15-08) και κατέκτησε την πρώτη θέση.
Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός, αφού η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα ήθελε δύο τουλάχιστον σετ για να αναδειχθεί πρωταθλήτρια. Έφτασε στη νίκη με τη συμμετοχή όλων των διεθνών πετοσφαιριστών μας. Ιδιαίτερη μνεία αξίζει να γίνει στα εξαιρετικά ποσοστά του Γιώργου Πλατρίτη στην υποδοχή (93%) που μπήκε στο παιχνίδι στο τρίτο σετ και βοήθησε τα μέγιστα. Εξαιρετικός ήταν επίσης ο Άγγελος Αλεξίου με 13 κερδισμένους πόντους, με πέντε μπλοκ, 7/12 επιθέσεις κι έναν άσσο. Πρώτος σκόρερ της ομάδας μας ήταν ο Γαβριήλ Γεωργίου με 16 πόντους.

Ο ομοσπονδιακός μας τεχνικός χρησιμοποίησε ως αρχική εξάδα τους Οικονομίδη (2 πόντοι), Αλεξίου (13), Παπαδόπουλο (4), Γεωργίου (16), Κολά (10), Κνέζεβιτς (13) και λίμπερο τον Παπαχριστοδούλου (66% υποδοχή). Ως αλλαγή έπαιξαν οι Πλατρίτης (7 πόντοι, 93% υποδοχή), Τσαγγαρίδης, Χατζηφιλίππου (9), Παπαϊωάννου, Δημητρίου (2).

Η εθνική μας κέρδισε το Σάββατο την Σκωτία με 3-0 (25-21, 25-16, 25-22), εξασφαλίζοντας μαθηματικά την πρόκριση στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα της περιόδου 2012-13! Ανώτερη στα δύο πρώτα σετ δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στη Σκωτία. Στο τρίτο σετ, οι αντίπαλοί μας είχαν συνεχώς το προβάδισμα ακόμη και πέντε πόντους διαφορά (16-11). Ωστόσο, η αντίδραση των διεθνών μας ήταν αποτελεσματική και αφού ισοφάρισαν σε 21-21, πήραν το σετ με 25-22. Κόντρα στην Σκωτία αγωνίστηκαν οι ακόλουθοι: Κολάς 9π, Γεωργίου 14π, Κνέζεβιτς 9π, Αλεξίου 12π, Οικονομίδης 5π, Δημητρίου, λίμπερο Παπαχριστοδούλου (Παπαδόπουλος 9π, Πλατρίτης)

Με αντίπαλο την Ανδόρα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επιβλήθηκε με 3-1 (23-25, 25-14, 25-19, 25-19). Αν και βρέθηκε να χάνει με 1-0 σετ, πήρε στροφές, ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα, πήρε την «καθαρή» νίκη και αποσπάστηκε στη βαθμολογία. Ο Κώστας Δεληκώστας χρησιμοποίησε τους ακόλουθους: Κολάς 12π, Γεωργίου 7π, Κνέζεβιτς 22π, Αλεξίου 13π, Οικονομίδης 4π, Δημητρίου 5π, λίμπερο Παπαχριστοδούλου (Χατζηφιλίππου 6π, Τσαγγαρίδης 1π, Πλατρίτης). Υπενθυμίζουμε ότι στον αγώνα της πρεμιέρας η εθνική μας ομάδα νίκησε την Ισλανδία με 3-0 (25-20, 26-24, 25-13).

Η εθνική μας συγκέντρωσε 11 βαθμούς με συντελεστή σετ 12-3, ενώ για τη δεύτερη θέση μονομάχησαν την Κυριακή το βράδυ το Λουξεμβούργο (5 βαθμοί) και η Ανδόρα (6 βαθμοί).