Κυριακή 1 Μαΐου 2011

ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ!!!

Ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ ΣΤΟ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΦΗΒΩΝ.
Το σηκώσαμε και αυτό το κύπελλο. Ήταν το μονάδικό τρόπαιο στις μικρές ηλικίες το οποίο έλειπε, τα τελευταία χρόνια της ανάκαμψης, απο την συλλογή του Εθνικού.
Η ιστορική σύνθεση της ομάδας:
Προπονητής : Θανάσης Μουστακίδης
Βοηθός προπονητή : Δημήτρης Τσουλκανάκης
Οι αθλητές :
Κουμεντάκης Ρ., Δαλακούρας Α., Κυριακίδης Β., Χατζόπουλος Δ., Δαρδαβερένης Τ., Κωνσταντινίδης Δ., Καβαρατζής Γ., Κοντοστάθης Γρ., Γκίνης Ν., Τασάκος Γ., Κασαμπαλής Στ., Λαχτάρας Ν.

Το 3ο του Εθνικού Αλεξανδρούπολης

O Eθνικός Αλεξανδρούπολης για 3η φορά στην ιστορία του κατέκτησε το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Εφήβων. Μετά από συγκλονιστικό αγώνα κι αφού έχανε με 2-0 σετ νίκησε με 3-2 3-2 (23-25, 22-25, 25-16, 25-20, 15-13). Δεκαέξι ομάδες έχουν κατακτήσει τον τίτλο στα Πανελλήνια πρωταθλήματα Εφήβων που καθιερώθηκαν το 1965 με πρώτο πρωταθλητή τον Παναθηναϊκό. Τους περισσότερους τίτλους έχει ο Ηρακλής (7 πρωταθλήματα) αλλά εφέτος...
η ομάδα του «γηραιού» έμεινε εκτός τελικής φάσης. Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης κατέκτησε τον 3ο τίτλο στην ιστορία του μετά το 1976 και το 1987.
Την 3η θέση πήρε ο Απόλλων Καλαμαριάς ο οποίος στον μικρό τελικό νίκησε την ΕΑΠ 3-2 (22-25, 25-22, 24-26, 25-18, 15-08)