Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου 2016

Nίκη για τους έφηβους του Εθνικού με ηγέτη Χαραλαμπίδη

Ο Πήγασος στο Final 4, νίκη ο Εθνικός
Ο Πήγασος Πολίχνης έκανε το 3χ3 και εξασφάλισε την πρόκριση του στο Final 4 του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων, ενώ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης έχει προβάδισμα στη μάχη της πρόκρισης καθώς για την 3η αγωνιστική επικράτησε με 3-2 της εξαιρετικής Πρέβεζας που πλέον θέλει να κάνει το 2χ2 για να έχει ελπίδες να προκριθεί στην τελική φάση.

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης πήρε μεγάλη νίκη στην Πολίχνη για το Πανελλήνιο Εφήβων επικρατώντας 3-2 της Πρέβεζας μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι.

Το αρχικό 2-3 του Εθνικού στο πρώτο σετ έγινε 5-12 και 8-15 για την Πρέβεζα με τον Πηλιοκάτερο να κάνει την διαφορά και τον Σακκά να το τελειώνει με δύο άσους.

Στο δεύτερο σετ ήταν η σειρά του Εθνικού να επιστρέψει στο παιχνίδι παρά την καλή εκκίνηση της Πρέβεζας που πήρε προβάδισμα ως το 22-23. Ο Εθνικός ισοφάρισε 23-23 και πέρασε μπροστά με Αθανασόπουλο και Χαραλαμπίδη για να κάνει το 26-24.

Η μεγάλη διαφορά του Εθνικού στο τρίτο σετ (18-12 και 19-14) χάθηκε χάρις στα πολλά λάθη της ακριτικής ομάδας με αποτέλεσμα να ισοφαρίσει 20-20 η Πρέβεζα, αλλά στο 23-23 ο Τσέλιος με επίθεση και άσο διαμόρφωσε το 25-23 για το 2-1.

Δυνατό ξεκίνημα πάλι για τον Εθνικό με 5-0 και 11-5 στο δ’ σετ όμως ένα νέο σερί από λάθη έφεραν την Πρέβεζα μπροστά με 13-17 για να προκύψει ισοπαλία στο 20-20 αλλά το ματς πήγε στο τάι μπρέικ.

Στο 5ο σετ ο Εθνικός μπήκε πάλι πολύ καλά, προηγήθηκε με 5-2 και 6-4, όμως η Πρέβεζα έφτασε στο +2 (10-8, 12-10) για να βάλει την σφραγίδα του στο ματς ο Χαραλαμπίδης, ο οποίος από το 12-11 και μετά με συνεχόμενες επιθέσεις διαμόρφωσε το τελικό 15-13.

Τα σετ: 3-2 (17-25, 26-24, 25-23, 21-25, 15-13)
ΕΘΝΙΚΟΣ (Κασαμπαλής): Ανδραβίζος, Γκαρνέτας,Τσέλιος, Χαραλαμπίδης, Μούρος, Καραπιπέρης/ Ποιμενίδης (λ), Παρασκευάς (λ), Χατζίδης, Τέλιος Γ., Αναστασόπουλος, Τέλιος Θ., Χατζηγιάννης.
ΠΡΕΒΕΖΑ (Τσεκούρας): Σακκάς, Κανέλλος, Πηλιοκάτερος, Κασιάρας, Μπάμπης, Σωτηρίου/ Μπουτόπουλος (λ),  Σερμάδι

Στο τελευταίο παιχνίδι της 3ης ημέρας ο Πήγασος μόνο στο β’ σετ συνάντησε αντίσταση από την αξιόμαχη Φθία και πανηγυρίζοντας την 3η του νίκη σε ισάριθμους αγώνες τσέκαρε το εισιτήριο του για την Ναύπακτο (αλλά το αποτέλεσμα του αγώνα με την Πρέβεζα θα καθορίσει αν ταξιδέψει ως πρώτος ή ως δεύτερος).

Στο β’ σετ η Φθία κόντραρε τον Πήγασο μέχρι το 18-19, αλλά η ομάδα της Πολίχνης ξέφυγε 18-22 και μετά όλα έγιναν πολύ εύκολα.

Τα σετ: 0-3 (14-25, 20-25, 17-25)
ΦΘΙΑ (Μακρής): Αραμπόπουλος, Κοντοκώστας, Αγριοδήμος, Αλεξόπουλος, Κωστάρας, Γαληρόπουλος Ε./ Γαληρόπουλος -λ, Φλώρος.
ΠΗΓΑΣΟΣ(Κουτουνίδης): Κουκουμάκας, Χρηστάκος, Καπετανίδης, , Αντύπας, Ιωαννίδης, Σταυρίδης, Τζιάβρας-λ, Κουτουνίδης, Μακρυγιάννης, Κιριμκιρόγλου