Σελίδες

Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2016

Νίκη του Εθνικού στους εφήβους και πρόκριση στο final four του Πανελληνίου Πρωτ/τος!!

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επέζησε στο θρίλερ με την Νίκη Αιγινίου, αλλά χρειάστηκε να περιμένει το αποτέλεσμα και του σημερινού αγώνα Πήγασος - Πρέβεζα για να δει αν προκρίνεται στο φάιναλ φορ.
Ο πρώτος αγώνας της ημέρας ήταν ένα απίστευτο θρίλερ με την Νίκη Αιγινίου να προηγείται δύο φορές στο σκορ και τον Εθνικό να απαντά κατακτώντας το 2ο και το 4ο στις λεπτομέρειες και να ακολουθήσει ένα θρίλερ ακατάλληλο για καρδιακούς, το οποίο έληξε με 20-22 (!!!) για τον Εθνικό.
Τα σετ: 25-20, 23-25, 25-20, 23-25, 20-22
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Κιοσσές, Ντουντούδης, Βουλκίδης, Παπαλεξίου, Κυριακούλης, Κουτιόλας, Βλασιάδης -λ / Γκορτσίλας Π., Αγγελίδης.
ΕΘΝΙΚΟΣ (Κασαμπαλής): Τσέλιος, Ανδραβίζος, Χαραλαμπίδης, Καραπιπέρης, Μούρος, Αναστασόπουλος, Ποιμενίδης -λ / Χατζίδης, Αναστασόπουλος, Χατζηγιάννης, Τέλιος Γ., Τέλιος Θ., Αλεξάκης.
ΠΗΓΑΣΟΣ - ΠΡΕΒΕΖΑ 3-1 ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛ ΦΟΡ

Ο Πήγασος Πολίχνης έκανε το 4χ4 στον α’ όμιλο της ημιτελικής φάσης του πανελληνίου πρωταθλήματος εφήβων, επικρατώντας με 3-1 της Πρέβεζας κι αυτό το αποτέλεσμα έδωσε το δεύτερο εισιτήριο για το final 4 της Ναυπάκτου (5-6 Μαρτίου) στον Εθνικό Αλεξανδρούπολης.
Η Πρέβεζα ήθελε τη νίκη για να πάρει αυτή τη δεύτερη θέση και μέχρι το 11-11 του γ’ σετ το ματς έμοιαζε με ντέρμπι, ωστόσο σε εκείνο το σημείο τα σερβίς του Αντύπα έφεραν ένα σερί 8-0 για την ομάδα της Πολίχνης που προηγήθηκε 19-11 κι έκανε εύκολα το 2-1, ενώ ακόμη πιο εύκολα ήρθε το 3-1 καθώς το 1-1 έγινε 7-1 χωρίς ποτέ η Πρέβεζα να μπορέσει να πλησιάσει.
Τα σετ: 25-17, 20-25, 25-14, 25-08
Πήγασος Πολίχνης (Κουτουνίδης) Αντύπας, Τζιάβρας(λ), Χρηστάκος, Σταυρίδης, Καπετανίδης, Κουκουμάκας, Ιωαννίδης / Μωισίδης, Κουτουνίδης, Τρούμπαλος, Δημητρέλης, Μάμαλης,
Πρέβεζα (Τσεκούρας) Κανέλλος, Σακκάς, Πηλιοκάτερος, Σωτηρίου, Μπάμπης, Σερμάδι, Μπουτόπουλος (Λ) / Παππάς, Σωτηρίου