Σελίδες

Παρασκευή 26 Φεβρουαρίου 2016

Εκτός Κυπέλλου ο Εθνικός που έχασε 3-1 απο την Κηφισιά

Κύριο Εκτός Κυπέλλου ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Εκτός του final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος έμεινε ο Εθνικός, καθώς έχασε στην Κηφισιά από΄την τοπική ομάδα με 3-1 σετ.
Όπως και στον αγώνα με τη Μπενφίκα, έτσι και σήμερα, μολονότι ο Εθνικός προηγήθηκε με 0-1 σετ, δεν κατάφερε να αποκομίσει κάτι καλό.
Στο 1ο σετ, η ομάδα της Αλεξανδρούπολης κατάφερε να αιφνιδιάσει την Κηφισιά. Είχε πολύ καλή λειτουργία σε μπλοκ-άμυνα αλλά και στο σέρβις, πράγμα που αποσυντόνισε τους Αθηναίους. Ο Φόγιερ με τον Μιγιαϊλοβιτς τελείωναν τις φάσεις, κι έτσι σχετικά άνετα ήρθε το 18-25.

Από εκεί και πέρα όμως τα πράγματα άλλαξαν άρδην. Η επιθετική ανάπτυξη του Εθνικού έγινε μονότονη και προβλέψιμη, η Κηφισιά πίεσε την υποδοχή του Εθνικού και βγάζοντας παράλληλα πολλές άμυνες πήρε διαφορά από νωρίς, την οποία και κράτησε μέχρι το τέλος του σετ, κερδίζοντάς το με 25-13.

Στο 3ο σετ έγινε μια μάχη σώμα με σώμα, τουλάχιστον μέχρι τα μισά του. Ο Εθνικός κατάφεςρε να αποκτήσει ένα μικρό προβάδισμα με 14-12, αλλά μετά η Κηφισιά έβγαλε πάθος και αποφασιστικότητα, γυρίζοντας το σετ υπέρ της με 18-14. Με τον Βλαχόπουλο στο σέρβις κατάφερε να φτάσει το ματς στον πόντο (20-19), αλλά η Κηφισιά δεν επέτρεψε στον Εθνικό να κερδίσει κάτι παραπάνω, και πήρε το προβάδισμα στα σετ με 25-21.

Το 4ο και τελευταίο σετ, ξεκίνησε καταστροφικά για τους Αλεξανδρουπολίτες. Αυτό μαρτυράει άλλωστε και το 8-0(!) στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Αν και έκανε την προσπάθειά του ο Εθνικός να "κοντέψει" την Κηφισιά στο σκορ, το μόνο που κατάφερε ήταν να μετριάσει την ήττα του και να χάσει το τέταρτο σετ με 25-18 αποχαιρετώντας το όνειρο της συμμετοχής του στο final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος.

Δεν υπάρχει όμως καιρός για χάσιμο, καθώς ακολουθεί ο αγώνας της Κυριακής (28/2) με την Κηφισιά για το Πρωτάθλημα και η πολύ κρίσιμη ρεβάνς με την Μπενφίκα για το Challenge Cup στο κατάμεστο "Μιχ.Παρασκευόπουλος".

Ας ελπίσουμε εκεί να δείξει ένα καλύτερο πρόσωπο η ομάδα και να κάνει την έκπληξη κόντρα στην περσινή φιναλίστ της διοργάνωσης.
ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 12 (11/14 επ, 1 άσσος, 50% υπ - 38% άριστες), Μπίσετ 16 (10/12 επ, 6 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (3/8 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 11 (8/16 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 57% υπ - 39% άριστες), Γιοβάνοβιτς 18 (15/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 71% υπ - 29% άριστες), Κάπελλας
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 11 (9/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 52% υπ - 30% άριστες), Τουράνινιν 7 (6/12 επ, 1 μπλοκ), Μιγιαϊλοβιτς 18 (15/24 επ, 3 μπλοκ, 50% υπ - 17% άριστες), Κασαμπαλής 3 (1/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κιόσης 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Γκίλινν 12 (7/17 επ, 5 άσσοι) / Δαρίδης (λ, 73% υπ - 27% άριστες), Δαλακούρας Κ. 1 (άσσος, 50% υπ - 50% άριστες), Βλαχόπουλος 2 (2 άσσοι) Ίλιτς, Τσέλιος