Σελίδες

Κυριακή 21 Φεβρουαρίου 2016

Ο Ολυμπιακός 3-2 τον ΠΑΟΚ στον τελικό θρίλερ του League Cup

«Επτάψυχος» ο Ολυμπιακός παρότι έχανε με 2-0 σετ και 14-10 στο τάι μπρέικ νίκησε τον ΠΑΟΚ με 3-2 σετ και κατέκτησε τον τίτλο στο Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς» μετά από συγκλονιστικό τελικό που έγινε στο γυμναστήριο «Δημήτρης Βικέλας» της Ερμούπολης. Αυτός είναι ο τρίτος τίτλος του Ολυμπιακού στο Λιγκ Καπ «Νίκος Σαμαράς», ενώ ο ΠΑΟΚ έχασε πολλαπλές ευκαιρίες για να πάρει τον πρώτο του τίτλο στη διοργάνωση.
Μεγάλος πρωταγωνιστής και mvp του τουρνουά ήταν ο Δημήτρης Σουλτανόπουλος που με τα φλοτ σέρβις άρχισε να δημιουργεί τα πρώτα ρήγματα στην υποδοχή του ΠΑΟΚ από το 3ο σετ. Ακολούθησε ο Σπίνου που με τα μπλοκ του έβαζε «στοπ» στους επιθετικούς του δικεφάλου, ενώ ο Φιλίποφ (που αναδείχτηκε καλύτερος πασαδόρος) κράτησε την ηρεμία της ομάδας του στα δύσκολα.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 2-0 σετ καθώς εκμεταλεύτηκε την ισχύ των Σεπέδα, Χιμένες αλλά και τον εκνευρισμό του Ολυμπιακού που ξεκίνησε από το 6-5 του 1ου σετ. Οι διαιτητές έκαναν έλεγχο για λάθος θέσεις στον Ολυμπιακό, έγινε διακοπή του αγώνα και όταν άρχισε πάλι μετά από 8 λεπτά ο Ολυμπιακός ήταν εκτός αγώνα. Από το 11-11 ο ΠΑΟΚ έκανε σερί 4-0 από τα σερβίς του Τακουρίδη. Αργότερα οι δύο άσσοι του Σεπέδα εκτόξευσαν τη διαφορά στο 20-13 για τον δικέφαλο και ο ΠΑΟΚ έφτασε άνετα στο 25-20.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ισορροπήσει τον αγώνα και το κατάφερε μέχρι το 12-12. Ο ΠΑΟΚ με νέο σερί 4-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο 19-14 ενώ στο 17-14 δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Πιάτσα που ήταν «εκτός εαυτού». Ο ΠΑΟΚ κράτησε τη διαφορά στο σκορ και με 25-20 έκανε το 2-0 σετ.

Από το 3ο ο ΠΑΟΚ πίστεψε πως θα πάρει εύκολα τη νίκη και ο Ολυμπιακός έψαχνε τις φάσεις που θα τον βάλουν στον αγώνα. Με τη βελτίωση της υποδοχής και την άνοδο του Έγκλεσκαλνς ο Ολυμπιακός βγήκε μπροστά 7-4 και με σερί 3-0 από τα σερβις του Κοκκινάκη εκτόξευσε τη διαφορά στο 18-8. Ο Ολυμπιακός απέκτησε ρυθμό και πίστεψε στην ανατροπή μετά την κατάκτηση του 3ου σετ 25-17.

Η αντεπίθεση των ερυθρολεύκων συνεχίστηκε στο 4ο σετ όπου με τον Τσουκ στο σερβίς και τα μπλοκ του Σπίνουν ξέφυγε 13-5 οδηγώντας τον αγωνα στο 5ο σετ.

Στη ρουλέτα του τάι μπρέικ τα φλοτ σέρβις του Σουλτανόπουλου και τα μπλοκ του Σπίνου κρατούσαν τον Ολυμπιακού ζωντανό και με προβάδισμα 9-8. Τα σερβίς του Σεπέδα έφεραν σερί 3-0 για το 11-8, ενώ με δύο επιθέσεις του Χιμένες ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 14-10. Ο Γιαμπλόνσκι έχασε το σερβίς, ο Σουλτανόπουλος πήγε στο σερβίς για τον Ολυμπιακό και με φλοτ σέρβις έκανε την απίθανη ανατροπή. Η υποδοχή του ΠΑΟΚ χάλασε, ο Καλμαζίδης έριξε στον αγώνα τον Καρασαβίδη που δέχτηκε την πίεση και ακολούθησαν δύο λάθη από τον Σεπέδα και ένα από τον Κουρνέτα για το 14-14. Ο ΠΑΟΚ πέρασε πάλι μπροστά με τον Λι αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με μπλοκ Σπίνου, Εγκλεσκαλνς στον Χιμένες, υπέρβαση Σεπέδα και άσσο του Έγκλεσκαλνς ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη με 17-15 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεωργιάδης