Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2016

Δεν τα κατάφερε στην Πάτρα ο Εθνικός απέναντι στην Παναχαϊκή

Αν και προηγήθηκε στα σετ 2-1 σετ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, τελικά ήταν πολύ άτυχος...
Λίγο ο τραυματισμός (ευτυχώς όχι σοβαρός!) του Ίγκορ Γκίλιν στον πρώτο πόντο του 4ου σετ, λίγο η σύγκρουση του Σταύρου Κασαμπαλή με τον Κέβιν Φόγιερ στην αρχή του 5ου σετ, αποσυντόνισαν τους παίκτες του Σάκη Μουστακίδη.

Εθνικός και Παναχαϊκή έλυσαν τις διαφορές τους στο τάι μπρεικ, με τους Εβρίτες να παίρνουν τελικά τον 1 βαθμό (17-25, 25-21, 17-25,25-18, 15-10).

Στο 1ο σετ, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης ο οποίος χάρη στο πολύ καλό του σερβίς προκάλεσε ζημιά στην υποδοχή των κοκκινόμαυρων και πήρε προβάδισμα από νωρίς. Οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη προηγήθηκαν με 8-6 και 20-14 για να κατακτήσουν το σετ και να προηγηθούν με 1-0.

Στο 2ο σετ η Παναχαϊκή ήταν καλύτερη, μετά τους πρώτους πόντους που πήγαινε χέρι-χέρι με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης, πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 16-12 και 20-16 για να κατακτήσει το σετ και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο 3ο σετ, μετά τους πρώτους πόντους οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά, με «όπλο» το καλό σερβίς αλλά και τα υψηλά ποσοστά στην επίθεση πήραν προβάδισμα με 16-14 και στη συνέχεια κατέκτησαν σχετικά εύκολα το σετ για να προηγηθούν με 2-1. Και κάπου εκεί ξεκίνησε η ατυχία του Εθνικού...

Στην αρχή του 4ου σετ ο Βραζιλιάνος του Εθνικού μετά από επίθεση πάτησε πάνω σε πόδι Πατρινού παίκτη και το παιχνίδι διακόπηκε για λίγα λεπτά. Ευτυχώς, όπως πληροφορούμαστε δεν είναι κάτι σοβαρό. Η Παναχαϊκή από την άλλη επέβαλε τον ρυθμό της. Η καλή υποδοχή, το μπλοκ αλλά και η άνοδος του Νίκου Ρουμελιώτη ήταν οι λόγοι που πήρε προβάδισμα με 12-8, 16-12 και 21-17 για να φτάσει στην κατάκτηση του και να ισοφαρίσει σε 2-2 σετ και έστειλε το παιχνίδι στο τάι-μπρεικ.

Στο 5ο σετ έγινε μεγάλη μάχη, με την ατυχία του Εθνικού να «χτυπάει» 2η φορά. Και πάλι στο ξεκίνημα του σετ Κασαμπαλή και Φόγιερ συγκρούστηκαν Χτύπησε στο γόνατο και θα υποβληθεί σε εξετάσεις στο ΚΑΤ το πρωί της Κυριακής) με αποτέλεσμα ο Γερμανός να αντικαθίσταται από τον Κώστα Δαλακούρα. Η Πατρινή ομάδα με το μπλοκ της προηγήθηκε με 8-6 και 11-7 όμως ο Εθνικός μείωσε σε 11-9 αλλά οι παίκτες του Λυκούδη ήταν αποφασισμένοι και εκμεταλεύοντας τα λάθη του Εθνικού κατάφεραν να πήρουν το σετ και να κερδίσουν τον αγώνα με 3-2.
Τα σετ: 3-2 (17-25, 25-21, 17-25, 25-18, 15-10) σε 106΄.
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 16 (13/22 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ - 18% άριστες), Λιβαθηνός 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Τόρρες 6 (2/9 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 28 (23/46 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 2 (2/5 επ, 40% υπ - 10% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (7/12 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 57% υπ - 18% άριστες), Ντονάς 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Χριστιάς, Μαυραγάνης, Βασιλάκος 6 (6/12 επ, 67% υπ - 40% άριστες), Κωστόπουλος 1 (μπλοκ).
ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 14 (11/16 επ, 3 μπλοκ, 55% υπ - 10% άριστες), Τουράνιανιν 4 (1/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιγιαϊλοβιτς 15 (11/19 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ - 15% άριστες), Κασαμπαλής 6 (1/1 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κιόσης 12 (7/8 επ, 5 μπλοκ), Γκίλιν 20 (16/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοΚ) / Δαρίδης (λ, 59% υπ - 12% άριστες), Δαλακούρας Κ. 1 (1/2 επ), Βλαχόπουλος.