Τρίτη 16 Απριλίου 2013

ΚΕΡΔΙΣΕ 3-0 ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΤΟ 1-1 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!

Ένας εξαιρετικός Ολυμπιακός, ο οποίος πραγματοποίησε καταπληκτική εμφάνιση, ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των τελικών με αντίπαλο τον Παμβοχαϊκό, καθώς υπέταξε με επιβλητικό τρόπο (3-0 σετ) τον αντίπαλο του στο Ρέντη κυριαρχώντας στο φιλέ. Ο τρίτος τελικός θα διεξαχθεί την Παρασκευή (19/4, 19.00) στο Βραχάτι (ο τέταρτος το Σάββατο), και οι Πειραιώτες έχουν σκοπό να "σπάσουν" την έδρα αποκτώντας και πάλι το πλεονέκτημα της έδρας στη σειρά. Ο Πρωταθλητής θα αναδειχθεί στις τρεις νίκες. Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα ήταν ο Mενέλαος  Κοκκινάκης με 17 πόντους. Μοιράστηκε το βάρος της επίθεσης με τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ. Στην αντίπερα όχθη ο Ζόραν Γιοβάνοβιτς έκανε μεγάλο αγώνα μέχρι την ώρα που αποχώρησε με ενοχλήσεις στους προσαγωγούς στο ξεκίνημα του τρίτου σετ.

Ο Ολυμπιακός πίεσε στο σερβίς στο πρώτο σετ, δημιουργώντας μεγάλα προβλήματα στην υποδοχή του Παμβοχαϊκού. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 18-11 με φιλέ του Λεάντρο Καλντέιρα.

Οι φιλοξενούμενοι έδωσαν εύκολους πόντους στον Ολυμπιακό. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης έδωσε στην ομάδα του το πρώτο σετ μπολ (24-17) και ο διεθνής ακραίος διαμόρφωσε το 25-19.

Πιο κλειστό ήταν το δεύτερο σετ με τον Κοκκινάκη να κάνει άσο (17-15). Με απανωτά καλά σερβίς ο Ολυμπιακός έφτασε στο 24-18 με το μπλοκ του Χριστοφιδέλη στον Μαντέκα. Ο Κοκκινάκης έγραψε το τελικό 25-19.

Στο ξεκίνημα του τρίτου σετ ο Παμβοχαϊκός έχασε τον Γιοβάνοβιτς. Όμως η ομάδα του Νίκου Ζαλμά δεν εγκατέλειψε τον αγώνα και πήρε λύσεις από τον Κώστα Μπάκα και τον Καλντέιρα. Στο +2 ο Παμβοχαϊκός για το 20-18. Με άουτ σερβίς του Γιάννη Μαντέκα ο Ολυμπιακός είχε το πρώτο ματς μπολ (24-23) για να ακολουθήσει ένα σερί χαμένων σερβίς και από τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κλείσουν το ματς στο έβδομο ματς μπολ (31-29) και ενώ μεσολάβησε μια εκπληκτική υποδοχή από τον Μαντέκα.

Τα σετ: 25-19, 25-19, 31-29
**Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 7 άσσοι, 49 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού: 3 άσσοι, 42 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 14 λάθη αντιπάλων.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 8π. (6/10, 1 μπλοκ, 1 άσσο, 68% υποδοχή), Γιούρισιτς 7 (4/6, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (2 άσσοι, 1/1επ.), Κοκκινάκης 16 (13/27, 3 άσσοι, 63% υπ.), Γιορντάνοφ 21 (19/25, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 10 (6/9, 3 μπλοκ, 1 άσσος) / Στεφάνου (λ. - 56% υπ., 56% άριστες), Μαρούλης, Ποτόσνικ.
ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Ζαλμάς): Μαντέκας 9π. (7/17, 2 άσσοι, 15% υπ.), Καλντέιρα 10 (8/16, 2 μπλοκ, 50% υπ.), Τερζής 2 (2/2), Καραγιάννης 7 (4/8, 3 μπλοκ), Γιοβάνοβιτς 14 (13/27, 1 μπλοκ), Πανταλέων 5 (3/8, 2 μπλοκ) / Δημητρακόπουλος (λ. - 59% υπ., 41% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Κατσανεβάκης, Μπάκας 6 (5/8, 1 άσσος)
Πολυτιμότερος παίκτης του δεύτερου τελικού ο Μενέλαος Κοκκινάκης, βοήθησε τα μέγιστα στην εύκολη νίκη του Ολυμπιακού επί του Παμβοχαϊκού με 3-0 σετ, ενώ έδωσε το σύνθημα για τις αναμετρήσεις που έρχονται στο Βραχάτι, εκεί όπου ο Θρύλος καλείται να «σπάσει» την έδρα (τουλάχιστον να πάρει το ένα ματς) για να πάρει τον τίτλο.
«Σήμερα παίξαμε πολύ καλύτερα από χθες, ανεβάσαμε τα ποσοστά της υποδοχής μας, πιέσαμε παραπάνω και καταφέραμε να κερδίσουμε. Τώρα πάμε στο Βραχάτι με την σειρά μας να σπάσουμε εμείς την έδρα του Παμβοχαϊκού και στο τέλος να πάρουμε τον τίτλο», το πρώτο σχόλιο του Κοκκινάκη, που ερωτηθείς σχετικά, μίλησε και για την προσωπική του απόδοση.
«Χαίρομαι που έπαιξα καλά. Προσπαθώ πάντα να δίνω τον καλύτερο μου εαυτό γιατί ο Ολυμπιακός πρέπει πάντα να κερδίζει. Όλα τα παιδιά έπαιξαν  πολύ καλά, ισοφαρίσαμε την σειρά και θα δούμε τι θα γίνει. Ξεπεράσαμε την χθεσινή ήττα, σήμερα ήρθαμε με άλλη διάθεση και καταφέραμε να κερδίσουμε», ολοκλήρωσε ο MVP του δεύτερου τελικού