Παρασκευή 26 Απριλίου 2013

Το όνειρο που δεν έγινε πραγματικότητα! Ορεστιάδα-ΑΕΚ: 2-3

Το όνειρο που δεν έγινε πραγματικότητα!
Όνειρο ήτανε και πάει.... Τα όνειρα που κάνανε οι άνθρωποι του Αθλητικού Ομίλου Ορεστιάδας για επιστροφή στην Α1 τελείωσαν άδοξα μετά την ήττα από την ΑΕΚ με 2-3 σετ στο Κλειστό γυμναστήριο «Νίκος Σαμαράς» στην Ορεστιάδα.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως το 14-14. Στη συνέχεια, το πολύ καλό μπλοκ της ΑΕΚ και οι επιθέσεις του Ρουμελιωτάκη οδήγησαν την Ένωση στο +5 (20-15). Η Ορεστιάδα «επέστρεψε» και ισοφάρισε 21-21, 22-22 και 23-23, αλλά ο Ρουμελιωτάκης «καθάρισε» για την Ένωση (25-23).
Στο επόμενο σετ το μπλοκ της Ορεστιάδας σταμάτησε τον Ρουμελιωτάκη, που ήταν η μοναδική «απειλή» καθώς Παπαδόπουλος και Αλεξίου δεν τελείωναν επιθέσεις κι έτσι οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 10-6, 13-8, 18-10 και 23-13 πριν το τελικό 25-19 για το 1-1 στα σετ.
Ντέρμπι στο τρίτο σετ ως το 14-14, σημείο στο οποίο η ΑΕΚ ξέφυγε με 3 (17-14) και έκτοτε δεν απειλήθηκε κατακτώντας το με 25-18.
Στο επόμενο σετ, η Ορεστιάδα πήρε «κεφάλι» στο σκορ (10-6) με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει γρήγορα, αλλά να μην μπορεί να περάσει καθόλου μπροστά. Τελευταία φορά πλησίασε στο 22-21, αλλά εκεί οι γηπεδούχοι πήραν τους κρίσιμους πόντους και έκαναν το 25-22 οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.
Με πόντους των Ρουμελιωτάκη, Αλεξίου και Καπίρη η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά (5-2), ενώ με άσο του τελευταίου και επίθεση του πρώτου έφτασε σε νταμπλ σκορ (12-6)! Με εξαιρετικό σερβίς η Ορεστιάδα «γύρισε» το σετ, όταν πλησίασε στον πόντο (12-13), αλλά εκεί η Ένωση πήρε δύο σερί πόντους και τελείωσε το ματς (15-13).
Ορεστιάδα: Καψαλιάρης, Αρχοντής, Βλασακίδης, Γραμματικόπουλος, Κεμανετζής, Κουλαξίδης, Κωνσταντινίδης (λ), Παχουσίδης, Καρδαμανίδης, Προδρομίδης
ΑΕΚ: Κρέτσης, Σαμαντάς, Σασάτη, Ρουμελιωτάκης, Αλεξίου, Παπαδόπουλος, Κάπελλας (λ), Καπίρης, Μιχαλόπουλος, Φραγκιαδάκης, Αναστασίου