Δευτέρα 15 Απριλίου 2013

Μαύρη σελίδα για τον ΠΑΟ και τυπικά στην Α2!!

Η πιο μαύρη σελίδα στην ιστορία του ανδρικού βόλεϊ γράφτηκε και τυπικά, καθώς η ήττα από τη Νίκη Αιγινίου έστειλε και μαθηματικά τον Παναθηναϊκό στην Α2.
Αυτό που όλοι φοβόμασταν δυστυχώς πλέον είναι γεγονός... Ο Παναθηναϊκός πλέον είναι και μαθηματικά στην Α2 κατηγορία του βόλεϊ, γράφοντας την πιο μαύρη σελίδα στην ιστορία του τμήματος. Μία εξέλιξη που φυσικά δεν αποτελεί αποτέλεσμα του προπονητικού τιμ και των παιδιών που βρίσκονται εφέτος στην ομάδα, αλλά όλων αυτών που έχουν περάσει τα τελευταία χρόνια και έχουν βοηθήσει ο κάθε ένας από το πόστο του στην εκτόξευση των χρεών και στην απαγόρευση των μεταγραφών.

Άλλωστε το παιχνίδι για την παραμονή είχε χαθεί από την Παρασκευή, όταν και οι «πράσινοι» γνώρισαν την ήττα με κατεβασμένα τα... χέρια (0-3) από τον Ηρακλή στην κατάμεστη Κυψέλη. Το αποτέλεσμα αυτό του έδινε απλά μαθηματικές ελπίδες, καθώς το «τριφύλλι» θα έπρεπε να κερδίσει «καθαρά» τη Νίκη την Δευτέρα, αυτή με την σειρά της να έπαιρνε τρεις βαθμούς (αν και αδιάφορη) κόντρα στον «γηραιό» στο Αιγίνιο και ο Παναθηναϊκός να επικρατούσε με 3-0 ή 3-1 την τελευταία αγωνιστική στην Μίκρα. Σενάριο, με ελάχιστες πιθανότητες δηλαδή...
Πλέον όμως ούτε και οι μαθηματικές ελπίδες υπάρχουν, καθώς οι «πράσινοι» έχασαν με 3-2 από τη Νίκη Αιγινίου και έβαλαν... υπογραφή στον υποβιβασμό της ομάδας στην Α2 κατηγορία. Συγχαρητήρια σε όλους όσους προσπάθησαν, όλα αυτά τα χρόνια για να πετύχουν τον στόχο τους...
Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Στο πρώτο σετ, οι «πράσινοι» βρέθηκαν με το... καλημέρα πίσω στο σκορ εξαιτίας δύο λαθών με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να κάνουν ένα σερί 3-0. Σιγά σιγά ο Παναθηναϊκός άρχισε να «μαζεύει» το σκορ και να ισοφαρίζει σε 6-6, αλλά αυτό αποδείχθηκε προσωρινό, καθώς μετά το 7-7 η Νίκη άρχισε να χτίζει μία διαφορά που έφτασε μέχρι και το +5 (9-14), λόγω του δυνατού μπλοκ της. Οι παίκτες του Γιώργου Μπακοδήμου έδειχναν υπνωτισμένοι, δεχόμενοι συνεχόμενα μπλοκ, που επέτρεψαν στην ομάδα του Αιγινίου να φτάσει στο +8 (10-18), πριν καταφέρουν να πάρουν το σετ με +9 (16-25).
Στη συνέχεια, οι «πράσινοι» παρουσίασαν σημάδια βελτίωσης και μετά το 1-1 που έγινε με το καρφί του Πρωτοψάλτη, έκαναν ένα σερί 3-0 και προηγήθηκαν με 4-1. Εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων, η παίκτες της Νίκης μείωσαν σε 6-5, αλλά ο Παναθηναϊκός έφτασε πάλι στο +3 (8-5, 9-6, 10-7), διαφορά την οποία σιγά σιγά άρχισε να αυξάνεται και να φτάνει στο +5 (12-7, 15-10, 17-12, 19-14, 21-16). Έτσι έφτασαν σχετικά εύκολα στην ισοφάριση με 25-19.
Το τρίτο σετ ήταν περισσότερο ντέρμπι, καθώς μέχρι το 4-4 οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ. Δύο συνεχόμενοι άσοι του Γουόκερ και ένα μπλοκ άουτ που κέρδισε, επέτρεψαν στους «πράσινους» να ξεφύγουν με 3 (7-4), διαφορά που όχι απλά διατήρησαν, αλλά την αύξησαν και στους 5 πόντους (19-14). Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να μειώνουν και να φτάνουν προς το τέλος του σετ σε απόσταση αναπνοής (24-23), αλλά ένα καρφί του Ιωάννου έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (25-23).
Στο τέταρτο σετ, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με το προβάδισμα να βρίσκεται κυρίως στην κατοχή των φιλοξενούμενων, οι οποίοι όμως δεν μπορούσαν να το φτάσουν σε ασφαλή επίπεδη, να ξεπεράσει δηλαδή τους 2 πόντους (4-6, 14-16). Το 16-18 αποτέλεσε αφετηρία για ένα ξέσπασμα των φιλοξενούμενων, που έκαναν το 17-20 και το 18-21, όμως οι «πράσινοι» έκαναν την αντεπίθεσή τους και βρέθηκαν μία ανάσα από τη νίκη (24-22). Αντί να καθαρίσουν το ματς όμως στις δύο ευκαιρίες που είχαν, επέτρεψαν στη Νίκη να ισοφαρίσει 24-24 και τελικά να πάρει το σετ με 25-27.
Το τάι μπρέι έγινε καθαρά για διαδικαστικούς λόγους. Ο Παναθηναϊκός υπό το βάρος του μαθηματικού υποβιβασμού δεν είχε τα ψυχικά αποθέματα για να προβάλει την οποιαδήποτε αντίσταση και τελικά έχασε το σετ και μαζί το ματς με 8-15.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπακοδήμος): Γουόλκερ 19 (17/45, 2 άσοι, 48% υπ.), Ιωάννου 15 (14/32, 1 άσος), Πρωτοψάλτης 13 (10/28, 1 μπλοκ, 2 άσοι, 83% υπ.), Βόγκελ 14 (10/19, 4 μπλοκ), Λιβαθηνός 1 (1/1), Στίγγας 13 (10/16, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ.- 74% υπ. - 52% άριστες) /  Λιόντας, Μανιόπουλος, Μαδούρας, Βολουδάκης.
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Μέλκας): Παπαδημητρίου 9 (9/26, 64% υπ.), Μακλάχλιν 21 (17/36, 3 μπλοκ, 1 άσος, 56% υπ.), Γάτσης 7 (3/8, 2 μπλοκ, 2 άσοι), Ντάμποβιτς 7 (1/4, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Γκεοργκίερφ 16 (11/33, 3 μπλοκ, 2 άσοι), Ποτολίδης 7 (2/7, 5 μπλοκ) / Εφραιμίδης (λ. - 56% υπ., 56% άριστες), Γεψργόπουλος Β. 4 (4/10), Αναστασιάδης, Γκορίδης 1 (1 μπλοκ), Παράσογλου.