Σάββατο 13 Απριλίου 2013

Με το ένα πόδι στην Α2 ο Παναθηναϊκός....

Με σχεδόν κατεβασμένα χέρια και το ένα λάθος να διαδέχεται το άλλο - 35 στο σύνολο – ο Παναθηναϊκός έχασε από τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης 3-0 σετ στην 3η αγωνιστική των play-out.
     Η κάποτε μεγάλη ομάδα του Παναθηναϊκού είναι με το ένα πόδι στην Α2. Η μόνη του ελπίδα είναι στους δυο επόμενους αγώνες καθαρή νίκη και στην αναμέτρηση Νίκη Αιγινίου –Ηρακλής να κερδίσει η Νίκη.
     Το κατάμεστο κλειστό της Κυψέλης δεν μπόρεσε να βοηθήσει τους πράσινους, ο Ηρακλής, σε όλο τον αγώνα, πλην τη αρχή του πρώτου σετ, βρισκόταν μπροστά στο σκορ και εκμεταλλευόταν ένα προς ένα τα λάθη του Παναθηναϊκού. Οι πράσινοι δεν κόντραραν σε κανένα σημείο και όσο και να ανακάτευε την τράπουλα ο Μπακοδήμος το σκηνικό δεν άλλαζε. Ήταν ένα καθαρό και άνετο 3-0 για τους κυανόλευκους χωρίς ιδιαίτερες διακυμάνσεις στο σκορ.
Ο Ηρακλής με γρήγορες πάσες έβγαζε επιθέσεις από παντού που η κακή άμυνα του Παναθηναϊκού δε μπορούσε να ανακόψει.
Κουφαίος από του νικητές ήταν ο Τζιουμάκας με 21 πόντους ενώ από τους ηττημένους προσπάθησε ο Βόγγελ.
Τα σετ : 20-25, 18-25, 15-25
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπακοδήμος): Γουόλκερ 7 (7/11, 2 μπλοκ, 53% υπ.), Ιωάννου 4 (3/13, 1 άσσος), Πρωτοψάλτης 3 (3/8, 57% υπ.), Βόγκελ 17 (14/18, 3 άσσοι), Λιβαθηνός 1 (1 μπλοκ), Στίγγας 4 (4/5) / Ζήσης (λ. - 50% υπ. – 38% άριστες), Λιόντας, Μανιόπουλος, Μαδούρας 1 (1/3).
ΗΡΑΚΛΗΣ (Κυριάκου): Νοβοσέλατς 1 (1 άσσος), Χατζηπαραδείσης 8 (3/8, 1 μπλοκ, 4 άσσοι), Ανδρεάδης 3 (1/2, 2 άσσοι), Εφραιμίδης 9 (7/13, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 40% υπ.), Τζιουμάκας 21 (17/22, 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Κολτσιάκης 5 (4/5, 1 άσσος, 67% υπ.) / Κουζούνης (λ.- 80% υπ. – 50% άριστες).
Το να πέσει ο Παναθηναϊκός ή ο Ηρακλής κατηγορία είναι κρίμα για το άθλημα, την ιστορία των δυο συλλόγων, και τον κόσμο τους. Όλα τώρα θα κριθούν ουσιαστικά για το "τριφύλλι" την επόμενη Δευτέρα που θα αντιμετωπίσει τη Νίκη Αιγινίου, εάν χαθεί ο αγώνας ο Παναθηναϊκός βρίσκεται αυτόματα στην Α2.

Ρεπό η Νίκη Αιγινίου
* Ανάμεσα στο δεύτερο και τρίτο σετ έγιναν μικρής έκτασης επεισόδια που περιορίστηκαν άμεσα με την βοήθεια των ψυχραιμοτέρων.