Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2012

ΝΙΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΘΡΙΛΕΡ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΑΡΑ!!

Μετά από ένα θρίλερ που διήρκησε σχεδόν δύο ώρες, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης αν και βρέθηκε να χάνει δύο φορές από τον Άρη, επικράτησε τελικά με 3-2, πανηγυρίζοντας την πρώτη του νίκη μετά την 12η αγωνιστική και παίρνοντας μεγάλη βαθμολογική ανάσα.
Οι φιλοξενούμενοι (χωρίς τον Ζέλιτς και με ανέτοιμο τον Κυριακίδη) ξεκίνησαν καλύτερα το παιχνίδι και στο πρώτο σετ, είχαν σταθερά το προβάδισμα απέναντι σε έναν Εθνικό που ψαχνόταν (ο Κώστας Δαλακούρας ξεκίνησε βασικός αντί του άρρωστου αδελφού του Ανέστη) και κυνηγούσε συνεχώς το σκορ, χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα.
Στο β' σετ η είσοδος των Ανέστη Δαλακούρα, Παπάζογλου έδωσε πνοή στους γηπεδούχους, που είχαν τα ηνία του σετ μέχρι το 21-18. Εκεί το μπλοκ του Άρη έφερε τα πάνω κάτω, η διαφορά ροκανίστηκε με τους παίκτες του Γιάτση να έχουν σετ μπολ και κόντρα επίθεση με τον Τζελάτη, ο οποίος αστόχησε όχι όμως και ο Γκονζάλες ο οποίος στο 25-24 τελείωσε το σετ για τον Εθνικό. Ο Αργεντινός όμως ταυτόχρονα τέθηκε νοκ άουτ, αφού μετά την επίθεση πάτησε το πόδι του Κιόση κι από το γήπεδο βρέθηκε στο νοσοκομείο για εξετάσεις (βαρύ διάστρεμμα η πρώτη διάγνωση) με τον 17άχρονο Καβαρατζή να παίρνει τη θέση του.
Η απώλεια του Αργεντινού ήταν πολύ μεγάλο σοκ για τον Εθνικό, με τον Άρη να βρίσκει πάλι ρυθμό και το σετ να κρίνεται στο 19-21 όταν δύο άουτ επιθέσεις του Ραφαήλ Κουμεντάκη (ο οποίος λόγω της απώλειας του Γκονζάλες και της κατάστασης του Δαλακούρα πήρε μεγάλο βάρος) καθάρισαν το σετ για τον Άρη.
Το ματς όμως δεν είχε τελειώσει, αφού στο δ' σετ είχαμε μάχη πόντο, πόντο μέχρι το 17-16, για να έρθει εκεί το ξέσπασμα των γηπεδούχων οι οποίοι με σερί 8-2 πήραν το σετ κι εξασφάλισαν τον βαθμό.
Στο τάι μπρέικ οι Θρακιώτες είχαν σταθερά το προβάδισμα (4-2, 8-6) με τον Άρη όμως να ισοφαρίζει 10-10 και να προσπερνά πρώτη φορά 11-12. Το 12-13 όμως έγινε 14-13 για τον Εθνικό και στο 15-14 με άσο του Ραφαήλ Κουμεντάκη γράφτηκε ο επίλογος του αγώνα.
«Ήταν ένα παιχνίδι που δεν μπορεί να γίνει κριτική στο τεχνικό κομμάτι και κρίθηκε στο πάθος και στο ποιος το ήθελε περισσότερο. Ήταν μεγάλο το πλήγμα με την απώλεια του Γκονζάλες, αλλά είμαι ικανοποιημένος από τον Καβαρατζή. Είχαμε πολλά προβλήματα με ιώσεις, δεν δουλέψαμε καλά όλη την εβδομάδα, βρεθήκαμε με την πλάτη στον τοίχο, αλλά εκεί οι παίκτες μου ξύπνησαν και πήραμε μια μεγάλη νίκη», είπε ανακουφισμένος ο Γιάννης Ανδρεάδης με τον Γιώργο Γιάτση να τονίζει: «Είχαμε μεγάλη ευκαιρία να κερδίσουμε, αφού ήμασταν μπροστά με 2-1 σετ και ήταν νοκ άουτ ο Γκονζάλες, αλλά πάθαμε μπλακ άουτ και φάνηκε ότι ο Εθνικός το ήθελε πιο πολύ από εμάς».
Τα σετ: 22-25, 26-24, 21-25, 25-18, 16-14
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Κόβατς 17 (11/14 επ., 6 μπλοκ), Σιδηρόπουλος, Γραμματικάκης 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Γκονζάλες 15 (14/20 επ., 1 μπλοκ), Δαλακούρας Κ. 2 (2/5 επ., 50% υπ. - 38% άριστες), Κουμεντάκης 21 (20/41 επ., 1 άσο, 78% υπ. - 59% άριστες), Μίτρεφ -λ (71% υπ. - 47% άριστες) / Δαλακούρας Α. 15 (13/22 επ., 2 άσοι, 81% υπ. - 67% άριστες), Καβαρατζής 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Παπάζογλου 5 (5/7 επ.).
Άρης (Γιάτσης): Μαυροβουνιώτης 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 85% υπ. - 71% άριστες), Κοντογιάννης 10 (5/12 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Μποϊκοβιτς, Κιόσης 12 (8/12, 4 μπλοκ), Τζελάτης 37 (31/57 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 15 (11/20 επ., 4 μπλοκ, 86% υπ. - 71% άριστες), Μπαμπαλιούτας -λ (93% υπ. - 72% άριστες) / Παλέντζας, Χαραλαμπίδης, Κυριακίδης 1, Χαριτωνίδης.