Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2011

Διπρόσωπη η Ορεστιάδα

Τσάμπα βαθμό άφησε στην Πολίχνη Θεσσαλονίκης η Ορεστιάδα, απέναντι στην τοπική ομάδα. Οι πράσινοι του Έβρου έχασαν την ευκαιρία για καθαρή νίκη, αφού ήταν ανώτεροι στα δύο πρώτα σετ, είχαν το προβάδισμα με 2-0 σετ αλλά στη συνέχεια, ίδρωσαν στο πέμπτο σετ για να επικρατήσουν με 3-2.

Οι «πράσινοι» έχοντας στην ομάδα διαγώνιο τον Καρδαμανίδη, κεντρικούς τους Γραμματικόπουλο, Κεμανετζή, ακραίους τους Αρχοντίδη, Βλασακίδη, πασαδόρο τον Καψαλιάρη και λίμπερο τον Κωνσταντινίδη ξεκίνησαν ιδανικά τον αγώνα καθώς με το 22-25 και το 18-25 έκαναν το 0-2 δείχνοντας πως θα φθάσουν εύκολα στο τρίποντο.

Στη συνέχεια όμως , όλα άλλαξαν . η εικόνα του υπόλοιπου αγώνα ήταν διαφορετική. Το τρίτο σετ ήταν ντέρμπι που χάθηκε στις λεπτομέρειες, ενώ η πτώση στην απόδοση της Ορεστιάδας παρέμεινε σε χαμηλά επίπεδα και στο τέταρτο σετ, με αποτέλεσμα να έρθει η ισοφάριση. Τότε οι παίκτες του Τσιακμάκη θυμήθηκαν τον καλό τους εαυτό, σοβαρεύτηκαν απέφυγαν τα λάθη και έφτασαν στο 15-11 και τη νίκη με 3-2 σετ.

Αξίζει να σημειωθεί από τον Επίκουρο, ξεχώρισε ο Αλεξανδρουπολίτης Ανέστης Δημητριάδης.
«Ξεκινήσαμε καλά αλλά μετά χαλαρώσαμε. Δώσαμε την ευκαιρία στον Επίκουρο να μπει στον αγώνα και χάσαμε έναν βαθμό που ήταν δικό μας. Τουλάχιστον καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη και να περιορίσουμε τη ζημιά», δήλωσε στο volleynews.gr ο προπονητής της Ορεστιάδας Παναγιώτης Τσιακμάκης.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 18-25, 26-24, 25-20, 11-15)
ΕΠΙΚΟΥΡΟΣ (Φίνος): Καρασαβίδης, Χρηστάρας, Δημητριάδης, Φίνος, Βενετικίδης, Μωυσίδης / Τσομπάνολου (λ), Γκρέμπενικ, Ευγενίδης
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Τσιακμάκης): Κεμανετζής, Γραμματικόπουλος, Βλασακίδης, Αρχοντίδης, Καρδαμανίδης, Kαψαλιάρης / Κωνσταντινίδης (λ), Χουσίδης.