Σελίδες

Τετάρτη 15 Απριλίου 2015

Με Πρωτοψάλτη και... διακοπή ο ΠΑΟ έκανε βήμα τελικού

Με Πρωτοψάλτη και... διακοπή έκανε βήμα τελικού
Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 3-2 τον ΠΑΟΚ στο κλειστό του Πανελληνίου και πήρε ξανά προβάδισμα με 2-1 στις νίκες στη δική τους ημιτελική σειρά. Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων θα γίνει την Πέμπτη στις 19.00 και πάλι στην Κυψέλη
Πρωταγωνιστής για τους πράσινους ήταν ο Θανάσης Πρωτοψάλτης που δήλωσε «παρών» στην κρίσιμη στιγμή. Εξαιρετικός και ο αρχηγός Σωτήρης Πανταλέων που σημείωσε 15 πόντους με πολύ καλά ποσοστά. Τον ΠΑΟΚ που βρέθηκε πίσω με 2-0, βοήθησαν ο Γκόμεζ και ο Χιμένες, ενώ σημαντικό ρόλο για την ανατροπή έπαιξε η είσοδος του Δημήτρη Εφραιμίδη.

Όλα κρίθηκαν κατά την διακοπή του αγώνα στο 9-9 του τάι μπρέικ όταν έπεσαν κάποια αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο. Τότε ο ακραίος του ΠΑΟΚ, Χαβιέ Χιμένες δέχθηκε την κόκκινη κάρτα για απρεπή χειρονομία. Ο δικέφαλος έχασε τον ρυθμό του και ο Θανάσης Πρωτοψάλτης, με συνεχόμενους πόντους οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη.

Το πρώτο σετ ήταν μια μεγάλη μάχη. Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε πιο δυνατά και βρέθηκε να προηγείται μέχρι το 14-11. Ο πρώτος χρόνος του Πανανταλέοντα έστειλε στο σερβις τον Μπέλο και ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε την κατάσταση για να πάρει κεφάλι με 15-14. Ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά τα ηνία με 15-17, αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με άσσο του Κουκ και μπήκε έφτασε πρώτος σε σετ μπολ με δύο ευκαιρίες (24-22). Μια επίθεση του Γκόμεζ, και μια άμυνα του Παναθηναϊκού που δεν ολοκληρώθηκε έφερε το ματς στα ίσια. Ακολούθησε άλλη μια χαμένη ευκαιρία των πρασίνων μέχρι να πάρει έναν πόντο ο Πρωτοψάλτης και στη συνέχεια να κάνει λάθος ο Γκόμεζ που πέρασε στο τερέν του Παναθηναϊκού (25-17).

Ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει ρυθμό, καθώς τα περίμενε όλα από τον Γκόμεζ και τον Χιμένες, αφού ο Σαφράνοβιτς δεν βρισκόταν σε καλή κατάσταση. Αυτό εκμεταλλεύτηκε ο Παναθηναϊκός και πήρε από την αρχή το προβάδισμα στο δεύτερο σετ. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να προηγηθεί στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με τον Ρανγκέλ (15-16). Κάπου εκεί, ο Μπέλος πήρε τον πόντο και ο Πανταλέων πήγε στη γραμμή του σερβις. Η υποδοχή του ΠΑΟΚ χάλασε και με όπλο το μπλοκ του ο Παναθηναϊκός καθάρισε το σετ (21-16).

Στο τρίτο σετ, ο Γιάννης Καλμαζίδης έριξε στην μάχη τον Εφραιμίδη αντί του Σαφράνοβιτς. Η επιθετική τακτική της ομάδας, άλλαξε και ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε να ακολουθήσει μετά το 17-17. Ένα λάθος του Πρωτοψάλτη διαμόρφωσε το 18-21, ενώ δύο πόντοι του Χιμένες ολοκλήρωσαν το σετ (20-25).

Ο Κουβανός έκανε τη διαφορά και στο τέταρτο σετ αφού με εκείνον στο σερβις ο ΠΑΟΚ πήρε μεγάλη διαφορά (15-21) και ουσιαστικά ο σετ τελείωσε για να οδηγηθούμε στο τάι μπρέικ .

Εκεί ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανατρέψει το 9-6 για να κάνει το 9-9 με πρωταγωνιστή τον Χιμένες. Ακλούθησε ολιγόλεπτη διακοπή λόγω ρίψης αντικειμένων από τους οπαδούς του Παναθηναϊκού. Επιστρέφοντας, ο Χιμένες δέχθηκε την κόκκινη κάρτα για άσεμνη χειρονομία, ενώ ακολούθησε λάθος στον πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ. Ένα μπλοκ του Μπέλου στον Χιμένες ουσιαστικά έβαλε τέλος στο ματς διαμορφώνοντας το 13-10. Ο αγώνας τελείωσε με μια επίθεση άουτ του Χιμένες.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης – Βουδούδης