Παρασκευή 24 Απριλίου 2015

Με ασταμάτητο Γκόμεζ ο ΠΑΟΚ έχει προβάδισμα τίτλου

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1 του Ολυμπιακού στον πρώτο τελικό της Volleyleague που διεξήχθη στην κατάμεστη Πυλαία. Ο «δικέφαλος του βορρά» έκανε το 1-0 στις νίκες και η σειρά μεταφέρεται στο κλειστό του Ρέντη την Κυριακή στις 17.00.
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 3-0 με το σερβις του Προύσαλη. Ένα πλασέ του Κόιστρα έκανε το 2-6, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με… τρίποντο του Σαφράνοβιτς (2 άσσοι και μια πάιπ) για το 6-6. Το πρώτο προβάδισμα για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-7). Η άστοχη επίθεση του Ντιάτσκοφ διαμόρφωσε το 9-7, κι ένας καταιγισμός από εξαιρετικά σερβις του ΠΑΟΚ με Γκόμεζ, Χιμένες και Ρανγκέλ εκτόξευσε τη διαφορά στο +6 (17-11). Η υποδοχή του Ολυμπιακού δεν βελτιώθηκε παρά την είσοδο του Κοκκινάκη και ο ΠΑΟΚ πήρε εύκολα το πρώτο σετ.

Ξεκίνημα με το ίδιο σενάριο είχαμε και στο δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός πήρε ένα προβάδισμα με 2-6 και τα λάθη του ΠΑΟΚ στο σερβις έφεραν το 4-8 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση με το σερβις του Ρανγκέλ και μείωσαν σε 7-8. Παρ’ όλα αυτά, ο Ολυμπιακός κρατούσε μια μικρή διαφορά που έφτασε τους τρεις πόντους στο 13-16 . Ήταν όμως και πάλι το σερβις του Ρανγκέλ που γεφύρωσε τη διαφορά για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος βρέθηκε μπροστά (17-16). Με άσσο του Τακουρίδη, ο Ολυμπιακός ανέκτησε αμέσως το προβάδισμα (17-18)και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι με τον ΠΑΟΚ φτάνει πρώτο στο σετ μπολ. Ο δικέφαλος έχασε 5 ευκαιρίες και ο Ολυμπιακός 3 για να γίνει τελικά στο 33-31. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία στο 26-27 να κάνουν το 1-1 όταν ο Κόιστρα κάρφωσε άουτ στην κόντρα επίθεση.

Ό,τι δεν έκανε στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός το έπραξε στο τρίτο. Αυτή τη φορά πήρε από την αρχή το προβάδισμα (4-8) και δεν επηρεάστηκε από την ισοφάριση του ΠΑΟΚ στο 10-10 και το 12-12. Ένα μπλοκ του Τακουρίδη στον Γκόμεζ διαμόρφωσε το 12-14 και η διαφορά μεγάλωσε το 14-18 με άουτ επίθεση του Εφραιμίδη. Ουσιαστικά το σετ τελείωσε, όταν ο Κόιστρα με μια κόντρα επίθεση έκανε το 18-23.

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε και για πρώτη φορά πήρε το πάνω χέρι από την αρχή του σετ. Το καλό σερβίς επέστρεψε και γρήγορα έγινε το 11-5. Ωστόσο ο Ολυμπιακός αρνήθηκε να παραδοθεί και έδωσε τη δική του μάχη. Ροκάνισε τη διαφορά και με άσσο του Προύσαλη μείωσε στον πόντο (13-12). Οι γηπεδούχοι θα ξαναπήραν μια μικρή διαφορά στο 21-18, αλλά με πόντους του Ντιάτσκοφ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε ξανά στο 21-21. Ωστόσο η άουτ επίθεση του Τζελάτη ήταν αυτή που αμέσως έδωσε προβάδισμα στον ΠΑΟΚ ικανό για να του δώσει τη νίκη (23-21). Το παιχνίδι τελείωσε με πρώτο χρόνο του Παντακίδη.

Διαιτητές: Γεωργουλέας-Γεωργιάδης

1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-15, 25-16
2ο σετ: 4-8, 13-16, 21-20, 33-31
3ο σετ: 4-8, 14-16, 17-21, 20-25
4ο σετ: 8-4, 16-13, 21-18, 25-23

Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν  από 10 άσσους, 57 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-1 (25-16, 33-31, 20-25, 25-23)