Κυριακή 20 Μαρτίου 2016

Τρίποντο παραμονής για τη ΓΕΑ επί των Ιωαννίνων

Η ΓΕΑ νίκησε με 3-1 σετ τον ΑΣ Γιάννενα στα πλαίσια της 23ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο της Α2 Ανδρών και με τους τρεις βαθμούς που πρόσθεσε στην συγκομιδή της,  απέκτησε διαφορά ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, στην οποία βρίσκονται οι φιλοξενούμενοι, οι οποίοι θα δώσουν τη μάχη τους για παραμονή στην κατηγορία μέσω της διαδικασίας των πλέι άουτ. Βέβαια τίποτα δεν ξεκαθάρισε ακόμα αφού η νίκη του Αίαντα Ευόσμου επί του Νέστωρα περιέπλεξε τα πράγματα τρεις αγώνες πριν το τέλος.

Καθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το πρώτο σετ, στο οποίο αν και οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω με 9-13 και 11-17, έδειξα χαρακτήρα και ψυχικά αποθέματα, πραγματοποιώντας τεράστια ανατροπή από το -6, φέρνοντας αρχικά το σετ στην ισοπαλία, 22-22, ενώ έπειτα με 3 σερί πόντους επικράτησαν με 25-22. Πρωταγωνιστές για την Εβρίτικη ομάδα στο πρώτο σετ ήταν ο πολύ καλός σε σερβίς και μπλοκ Χατζόπουλος, καθώς επίσης και οι Αρχοντούδης και Μπουφίδης, που πρόσφεραν σημαντική βοήθεια στην επίθεση.

Οι παίκτες της ΓΕΑ συνέχισαν στο ίδιο ρυθμό, προηγήθηκαν στο δεύτερο σετ με 7-2 και 19-13, κατακτώντας το σετ εύκολα με 25-17, έχοντας ως όπλα το εξαιρετικό μπλοκ του Μπουφίδη, όπως και τις σωστές επιθετικές ενέργειες των Ανδρεάδη και Χατζόπουλου.

Οι Θρακιώτες χαλάρωσαν στο τρίτο σετ, η ομάδα των Ιωαννίνων βρέθηκε μπροστά 9-12 και 14-18, φθάνοντας στο 19-25, μειώνοντας στο σκορ και ξαναμπαίνοντας παράλληλα στη διεκδίκηση του ματς. Το τέταρτο σετ ήταν παράσταση για έναν ρόλο, καθώς η ΓΕΑ από νωρίς πήρε τα ηνία με 11-6 και 16-7, ενώ στη συνέχεια αύξησε τη διαφορά στο 21-11, κερδίζοντας άνετα το σετ με 25-15 και φυσικά το σπουδαίο τρίποντο, το οποίο σχεδόν κλειδώνει την παρουσία των Εβριτών και τη νέα σεζόν στην Α2 Ανδρών.

Τα σετ: 3-1 (25-22, 25-17, 19-25, 25-15)

ΓΕΑ (Κρεούζης): Αρχοντούδης, Χατζόπουλος, Ανδρεάδης, Κωνσταντινίδης, Μπουφίδης, Δαλδαβερένης, Μπαξεβανίδης (λ) / Κώτας

ΑΣ Γιάννενα (Τσιούπης): Χρηστάρας, Λαγός, Αποστόλου, Κλούρας, Βάσιος, Σαντζαρίδης, Μανίκας (λ) / Παπανικολάου, Στουγιαννός