Δευτέρα 14 Μαρτίου 2016

Με Σούπερ εμφάνιση ο Εθνικός 3-1 τον Φοίνικα!! Εκπληκτικός ο Βραζιλιάνος Γκιλέν!

Χόρεψε σάμπα με τον Γκιλέν ο Εθνικός 3-1 τον Φοίνικα

Παρότι έχασε το 1ο σετ και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-18 στο 2ο σετ ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης με μεγάλο πρωταγωνιστή τον βραζιλιάνο Ιγκόρ Γκονζάλβες Γκιλέν πέρασε στην αντεπίθεση και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ που τον φέρνει ισόβαθμο με τον Παμβοχαϊκό στους 26 βαθμούς και του εξασφάλισε και τυπικά την είσοδο του στην 8αδα και την παραμονή του στην Volley League «Πάμε Στοίχημα».

Αντίθετα, ο Φοίνικας μετά την απώλεια του 2ου σετ κατέρρευσε σε όλους τους τομείς και δε μπόρεσε να αντιμετωπίσει τον διαγώνιο του Εθνικού αλλά και γενικά τη καλή τακτική των εβριτών. Οι συριανοί γνώρισαν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα με 3-1 σετ, έμειναν καθηλωμένοι στους 42 βαθμούς και εάν ο ΠΑΟΚ νικήσει με τρίποντο τον Ηρακλή θα βρεθούν ισόβαθμοι με τον δικέφαλο στην 3η θέση αλλά ο Φοίνικας έχει το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας.

Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος από την αρχή με τον Φοίνικα να πιέζει σερβίς και μπλοκ χτίζοντας προβάδισμα +4 από το 8-4. Στο 13-10 για τον Φοίνικα ο Ντόκιτς με τα σερβίς του έκανε σερί 4-0 για το 17-10 κι εκεί κρίθηκε το σετ με το «πειρατικό» να κάνει το 1-0 σετ.

Το καθοριστικό ήταν το 2ο σετ. Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλες μάχες στο φιλέ στη προσπάθεια τους να πάρουν τον έλεγχο. Ο Εθνικός ήταν μπροστά με ένα πόντο μέχρι το 14-13 αλλά τα σερβίς του Ντόκιτς έφεραν σερί 3-0 και έβαλαν τον Φοίνικα μπροστά με 16-14. Οι συριανοί κράτησαν το +2 μέχρι το 20-18. Ο Φόγιερ μείωσε και πήγε στο σερβίς ο Γκιλέν ο οποίος σημάδευε πότε τον Λάππα και πότε τον Παπαδόπουλο χαλώντας την υποδοχή τους, ενώ πήρε και τρεις άσσους διεύρυνε το σερί στο 6-0 κάνοντας το 24-20. Ο Βραζιλιάνος έχασε το σερβίς και ο Μιγιαήλοβιτς τελείωσε το σετ 25-21 κάνοντας το 1-1 σετ.

Μετά το 1-1 σετ ο Εθνικός ανέβασε κι άλλο τον ρυθμό του σε σερβίς, επίθεση αλλά και μπλοκ με τους Κιόση, Τουράνιανιν να κερδίζουν καθοριστικές μονομαχίες στο 3ο σετ. Ο Εθνικός με τα σερβις του Γκιλέν ξεκίνησε με προβάδισμα 6-1 στο 3ο σετ και το διατήρησε μέχρι το τέλος.
Εκνευρισμό είχαμε για τον Φοίνικα στο 4ο σετ με τον Νίκολιτς να χρεώνεται κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία σε υπόδειξη του επόπτη. Ο Εθνικός ξέφυγε από την αρχή με 8-4 και έφτασε άνετα στη νίκη.

Τα σετ: 3-1 (17-25, 25-21, 25-16, 25-14) σε 96΄
*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν: 7 άσσοι, 14 μπλοκ, 47 επιθέσεις, 41 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν: 8 άσσοι, 4  μπλοκ, 36 επιθέσεις, 38 λάθη αντιπάλων.
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 7π. (5/13, 2 μπλοκ, 69%υπ., 54%αρ.), Τουράνιανιν 9 (3/7, 5 μπλοκ, 1 άσσος), Μιγιαήλοβιτς 13 (11/26, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 53%υπ., 39%αρ.), Κασαμπαλής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Κιόσης 12 (10/11, 2 μπλοκ), Γκιλέν 25 (18/30, 3 μπλοκ, 4 άσσοι) / Δαρίδης (λ. - 33%υπ., 33%αρ.), Τσέλιος, Στοϊλούδης.
ΦΟΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 4π. (2/6, 2 μπλοκ), Πάρις 3 (2/2, 1 άσσος), Κάλντγουελ 11 (9/22, 2 άσσοι, 57%υπ., 57%αρ.), Ντόκιτς 16 (12/33, 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Ανδρεάδης 2 (2/5), Παπαδόπουλος 8 (7/18, 1 άσσος) / Ζήσης (λ. - 33%, 28%αρ.), Ηλίας, Φέργκουσον 3 (2/3, 1 μπλοκ), Λάππας.

* Στις δύο αγωνιστικές που απομένουν για το τέλος της κανονικής περιόδου, ο Εθνικός θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό και εντός έδρας την Ορεστιάδα την 22η αγωνιστική. Ο Φοίνικας μένει στον Έβρο και την Τετάρτη θα δοκιμαστεί στην Ορεστιάδα από την τοπική ομάδα και την τελευταία αγωνιστική θα φιλοξενήσει τον Ηρακλή.

Ο προπονητής του Εθνικού Σάκης Μουστακίδης είπε στο Novaposports-7: «Η ομάδα μου με αυτή τη νίκη σώθηκε και μαθηματικά. Μετά το 1ο σετ μας βγήκε η τακτική. Σίγουρα ο Γκιλέν έκανε τη διαφορά αλλά και οι κεντρικοί μας πήγαν καλά και οι ακραίοι μας κράτησαν υποδοχή και ο πασαδόρος μας μετά το 1,5 σετ έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του. Συγχαρητήρια στα παιδιά. Έκαναν τεράστια προσπάθεια όπως άλλωστε και η διοίκηση. Πρέπει η διοίκηση να προσέξει λίγο αυτά τα παιδιά που έδωσαν την ψυχή τους για την ομάδα. Πρέπει να τα βάλουμε κάτω και να δούμε τι δυνάμεις έχουμε και ποια ομάδα θέλουμε για την επόμενη σεζόν. Όσο πιο γρήγορα πάρουμε αποφάσεις τόσο το καλύτερο. Καλή συνέχεια στο Φοίνικα στα ημιτελικά».

Ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης, ο βραζιλιάνος Γκιλέν είπε: «Είμαι πολύ χαρούμενος που νικήσαμε. Έκανα την καλύτερη εμφάνιση μου όσο είμαι στον Εθνικό αλλά σε αυτό με βοήθησαν και οι συμπαίκτες μου. Νικήσαμε δύσκολο και δυνατό αντίπαλο. Κάνουμε όλοι μεγάλη προσπάθεια και πιστεύω πως εάν είχαμε λίγο χρόνο περισσότερο θα είχαμε δείξει καλύτερα πράγματα».

Ο Σέρβος προπονητής του Φοίνικα Ντούσκο Νίκολιτς είπε: «Δεν ήταν καλή βραδιά η αποψινή για την ομάδα μου. Αν και είχαμε τον έλεγχο του αγώνα μόλις δεχτήκαμε το σερί από τα σερβίς του βραζιλιάνου διαγώνιου του Εθνικού και χάσαμε το 2ο σετ δεν επανήλθαμε ποτέ στο ματς. Δε μπορώ να εξηγήσω γιατί δε μπήκαμε πάλι στον αγώνα. Πρέπει να καταλάβουν οι παίκτες μου πως αυτοί έφεραν εδώ την ομάδα και αυτοί πρέπει να χαρούν το πρωτάθλημα μέχρι το τέλος».

Ο εβρίτης κεντρικός του Φοίνικα Ανδρέας Ανδρεάδης είπε: «Δυστυχώς δεν καταφέραμε να πάρουμε τη νίκη. Η απώλεια του 2ου σετ μας μας κόστισε και καταρρεύσαμε. Έγιναν πολλά λάθη. Έχουμε άλλα δύο ματς. Πρέπει να πάμε στους 6 βαθμούς για να κρατήσουμε την 3η θέση ώστε να παίξουμε με την Κηφισιά. Πρέπει να πιστέψουμε λίγο παραπάνω στον εαυτό μας».