Κυριακή 26 Ιουνίου 2016

Πρόκριση... όνειρο για την Εθνική, 3-1 την Σλοβενία με 19 π. του Ραφ!!

Πρόκριση... όνειρο για την Εθνική, 3-1 την Σλοβενία του Τζιάνι

Πανηγυρικό τόνο στην πρόκριση της στο φάιναλ-4 της Γ΄κατηγορίας του Παγκοσμίου Λιγκ έδωσε η Εθνική ανδρών νικώντας απόψε την Σλοβενία του Αντρέα Τζιάνι με 3-1 στο φινάλε των αγώνων του ομίλου στο Αλεξάνδρειο Θεσσαλονίκης.
Η ελληνική ομάδα γνωρίζοντας από νωρίς το απόγευμα πως έχει προκριθεί μετά από συνδυασμό αποτελεσμάτων των υπολοίπων μνηστήρων κι έτσι απαλαγμένη από το άγχος έκανε την καλύτερη εμφάνιση της στο τουρνουά.

Στο φάιναλ-4 της Φρακφούρτης έχει προκριθεί και η Σλοβενία η οποία μάλιστα το 2015 κατέκτησε το Ευρωπαϊκό Λιγκ και θεωρείται ένα από τα φαβορί. Είναι η πρώτη φορά που η Εθνική ανδρών προκρίνεται στο φάιναλ-4 της Γ΄κατηγορίας του Παγκοσμίου Λιγκ.

O Σωτήρης Δρίκος επέλεξε να ξεκινήσει τον αγώνα με τον Φράγκο στην θέση του διαγώνιου, όπως δηλαδή έκανε και στο 3ο σετ του χθεσινού αγώνα με το Κατάρ. Για άλλη μία φορά, βέβαια, εκτός έμεινε ο Δημήτρης Τζούριτς ο οποίος υποφέρει από αμυγδαλίτιδα. Αλώστε ο αγώνας ήταν αδιάφορος βαθμολογικά για την Εθνική μας.  Από την άλλη οι Σλοβένοι μετά το τρίτο σετ αγωνίστηκαν με αρκετές αλλάγές.

Κορυφαίος για την Εθνική μας, για άλλη μία φορά ο Κουμεντάκης ενώ καθοριστικός για την εξέλιξη του τρίτου και κρισιμότερου σετ ήταν ο Αντρέας Ανδρεάδης.

H Eλλάδα ξεκίνησε και πάλι με δύο λάθος σερβίς ενώ από την άλλη τα δυνατά σερβίς των Σλοβένων δεν άφηναν πολλά περιθώρια στην ελληνική υποδοχή με αποτέλεσμα το σκορ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ να είναι 5-8. Η Σλοβενία κατάφερε να διατηρήσει μια διαφορά των 4 πόντων μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ενώ δύο διαιτητικά λάθη δεν επέστρεψαν στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να πλησιάσει στο σκορ.  Χάρις, όμως, ενός άσσου του Ανδρεάδη η Εθνική μας ξύπνησε και πολύ εύκολα το 15-18 έγινε 19-18 με τον Αντρέα Τζιάνι να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Ούτε όμως αυτό δεν σταμάτησε τον Ανδρεάδη ο οποίος μάλιστα με δεύτερο άσσο έκανε και το 21-18, επεκτείνοντας το ελληνικό σερί στο 8-0. Η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου μπορεί να απόλεσε σχετικά εύκολα την διαφορά ωστόσο αρνούνταν να χάσει καθώς με ένα πολύ ωραίο καρφί από την μπροστά ζώνη του Ραφαήλ Κουμεντάκη πήρε το πρώτο σετ μπολ. Η πρώτη ευκαιρία χάθηκε ωστόσο στην δεύτερη ο Κουμεντάκης ήταν αυτός που και πάλι κέρδισε το μπλοκ άουτ και έκανε το 25-23.

Η Σλοβενία ξεκίνησε δυνατά και στο δεύτερο σετ, με τον Γκασπαρίνι να δυσκολεύει αρκετά την υποδοχή της Ελλάδας. Οι προσπάθειες του Φράγκου σταμάτησαν στο μπλοκ με αποτέλεσμα η ελληνική ομάδα να βρεθεί και πάλι πίσω με 5-8, όπως ακριβώς συνέβη και στο πρώτο σετ. Και πάλι όμως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρήκε τα αποθέματα για να επιστρέψει δυνατά στο σετ. Με αρκετά καλή πίεση πάνω στο φιλέ, με τον Ανδρεάδη και πάλι στο σερβίς, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 15-15 με ένα σερί 3-0. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν αντίστοιχη με τους Σλοβένους να παίρνουν κεφάλι στο σκορ με 20-17. Οι φιλότιμες προσπάθειες του Ανδρεάδη δεν στάθηκαν αρκετές, με την Σλοβενία να κατακτά το σετ με 25-21.

To τρίτο σετ ήταν αρκετά διαφορετικό για τις δύο ομάδες. Αυτή τη φορά η Ελλάδα ήταν αυτή που μπήκε πολύ δυνατά και με ένα ρεσιτάλ των Κουμεντάκη και Ανδρεάδη βρέθηκε να προηγείται με 8-6 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Στο ίδιο τέμπο συνέχισε η ομάδα του Σωτήρη Δρίκου με την διαφορά να φτάνει μέχρι και τους 5 πόντους. Η Σλοβενία, η οποία στο τρίτο σετ αγωνίστηκε με αρκετές αλλαγές προσπάθησε παίζοντας στον πρώτο χρόνο να κάνει την ανατροπή στο σκορ ωστόσο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δείχνοντας αρκετή υπομονή και ηρεμία κατάφερε να φτάσει εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 25-21.

Στο τέταρτο σετ η Ελλάδα επιφύλασσε ακόμα μια έκπληξη στο κοινό της Θεσσαλονίκης καθώς στο παιχνίδι της μπήκε και το μπλοκ. Από ένα είχαν Πετρέας και Κουμεντάκης, με τον τελευταίο να απλοποιεί πολύ τα πράγματα κάνοντας το 8-4 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Kάπως έτσι εξελίχθηκε και το υπόλοιπο σετ, με την ομάδα του Τζιάνι να μειώνει κατά διαστήματα αλλά να μην μπορεί να πάρει κεφάλι στο σκορ μεχρι η Ελλάδα να πάρει το πρώτο ματς μπολ. Εκεί οι Σλοβένοι από το 24-22 βρέθηκαν στο 24-24. Ούτε όμως αυτό στάθηκε αρκετό για τους φιλοξενούμενους με την Εθνική μας να παίρνει το σετ με 29-27
Διαιτητές: Αμντουραζέκ (Τυνησία), Τσενγκ (Κινεζική Ταϊπέι)