Δευτέρα 15 Οκτωβρίου 2012

«Μάδησε» το τριφύλλι ο Εθνικός. Π.Α.Ο. - Εθνικός Αλεξ/πολης : 0-3

«Μάδησε» το τριφύλλι ο Εθνικός
Ανταπόκριση από την Αθήνα: Δημήτρης Αρβανιτίδης  -
 Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τη φετινή αγωνιστική σεζόν ο Εθνικός. Σπάζοντας την αρνητική παράδοση που είχε τόσο απέναντι στον Παναθηναϊκό στους αγώνες της Αθήνας, όσο και σε αυτούς στην έναρξη των πρωταθλημάτων, πανηγύρισε μια πολύ σημαντική επιτυχία με ένα καθαρό 3-0.
Ένα αποτέλεσμα ιδιαίτερης σημασίας πέρα από το αγωνιστικό, στο ψυχολογικό κομμάτι. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης έδειξε από τον πρώτο αγώνα 'ότι μπορεί να κοιτάει ψηλά. Οι παίκτης της δεν επηρεάστηκαν από την καυτή έδρα της Κυψέλης, ούτε κι όταν βρέθηκαν με την πλάτη στον τοίχο. Έδειξαν ψυχραιμία, εκμεταλλεύτηκαν στο ακέραιο τα λάθη των πρασίνων με αποτέλεσμα να κερδίσουν δυο αγχωτικά σετ, που κρίθηκαν κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες. Από εκεί και πέρα όλα κύλησαν κατ' ευχήν για τους Εβρίτες.
Σε σκληρή μάχη εξελίχθηκε το 1ο σετ με Εθνικό να προηγείται και να αποκτά προβάδισμα έναντι του αντιπάλου του. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης είχε καλό ξεκίνημα, αλλά με ένα σερί ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά, για να ισορροπήσουν και πάλι οι Εβρίτες. Με κορυφαίο τον Ανέστη Δαλακούρα ο Εθνικός πήρε σημαντικό προβάδισμα (19-21), αλλά με λάθη σε κρίσιμα σημεία οι πράσινοι ισοφάρισαν. Και μετά από εξέλιξη θρίλερ και λάθος στην επίθεση από πλευράς Παναθηναϊκού διαμορφώθηκε το 24-26.
Ακατάλληλο για καρδιακούς ήταν το 2ο σετ. Εκεί όπου χρειάστηκε περίπου 50' για να αναδειχθεί νικητής. Αυτός ήταν ο Εθνικός, ο οποίος άντεξε στην πίεση του αντιπάλου του (ανέβασε κατά πολύ την απόδοσή του), έδειξε χαρακτήρα, υπομονή και ψυχραιμία και αν και βρέθηκε με την πλάτη στο τοίχο ήταν αυτός που στο τέλος πανηγύρισε το 0-2 με το... άκρως εντυπωσιακό 40-38.
Με κεκτημένη ταχύτητα από το σαφές προβάδισμα που έχουν αποκτήσει, οι Εβρίτες δεν τρόμαξαν από το 3-0 και ανέτρεψαν γρήγορα την κατάσταση παίρνοντας προβάδισμα ασφαλείας, με καλό μπλοκ και αποτελεσματικούς τους Ραϊτς και Δαλακούρα. Μάλιστα οι παίκτες πήραν κεφάλι στο σκορ 8-13 και 11-16. σε μια απέλπιδα προσπάθεια ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε σε 14-16. Προσωρινά όμως γιατί η ομάδα του Εθνικού σοβάρεψε, δεν θέλησε να εμπλακεί σε περιπέτειες και με ένα σερί 5-0 έκανε το 16-18, 16-23 και με λάθος στην επίθεση από τον διαγώνιο του Παναθηναϊκού διαμορφώθηκε το τελικό 18-25 και 0-3 σετ.
Τα σετ: 24-26 (31' ), 38-40 (48'), 18-25 (26').
 πηγη thrakisport.gr
To στατιστικό: ΕΔΩ

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 2 άσσοι, 41 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού: 3 άσσοι, 51 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης Σ.):
 Λιβαθηνός 1, Ραγκουζόνι 16 (12/30 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ιωάννου 11 (10/16 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 43% άριστες), Πρωτοψάλτης 13 (12/24 επ., 1 μπλοκ, 70% υπ. - 48% άριστες), Στίγγας 7 (2/6 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Μαδούρας 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), / Ζήσης -λ (77% υπ. - 61% άριστες), Μανιόπουλος, Βολουδάκης, Γουόλκερ 1 (1/5 επ., 50% υπ. - 50% άριστες), Λιόντας, Μορέιρα 4 (3/5 ε., 1 μπλοκ).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 19 (15/42 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Γραμματικάκης 10 (7/7 επ., 3 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 1, Παπάζογλου 6 (4/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Δαλακούρας Α. 16 (14/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 28% υπ. - 28% άριστες), Κουμεντάκης 10 (10/22 επ., 57% υπ. - 54% άριστες), /Μίτρεφ -λ (50% υπ. - 43% άριστες), Δαλακούρας Κ., Κόβατς.

Σ.ΜΟΥΣΤΑΚΙΔΗΣ ΣΤΗ NOVA

«Ηταν ένα ματς όπως το περίμενα»
Χαρούμενος για την νίκη εκτός έδρας που σημείωσε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης επί του Παναθηναϊκού με 3-0 σετ, ο τεχνικός της ομάδας, Σάκης Μουστακίδης σε δηλώσεις που έκανε με την ολοκλήρωση του αγώνα στην κάμερα της Nova.
«Ηταν ένα ματς όπως το περίμενα. Η πρεμιέρα είναι δύσκολη για το φαβορί. Χαίρομαι για τη νίκη και μάλιστα εκτός έδρας. Κάναμε καλή προετοιμασία και δείξαμε πως έχουμε αντοχή. Φάνηκε ότι έχουμε κάνει πολύ δουλειά. Αν κάναμε κάποια λάθη είναι γιατί τα παιδιά είναι ακόμα άπειρα. Θα είναι ένα δύσκολο πρωτάθλημα με πολλά απρόοπτα. Από εδώ και πέρα θα έχουμε καλύτερη συνέχεια. Θέλω να διορθώσουμε τα λάθη μας και ειδικά οι ακραίοι να ειδικευτούν», ανέφερε ο Μουστακίδης.

Και πρόσθεσε: «Συγχαρητήρια στον Ανέστη Δαλακούρα και παρακαλώ τους ομοσπονδιακούς να τον δουλέψουν ως ακραίο και μαζί με τον Κουμεντάκη να τους δω στην Εθνική ανδρών».