Παρασκευή 13 Μαρτίου 2015

Ο Ραφ στους στους «4» του Challenge Cup

Ακόμα ένα μεγάλο βήμα έκανε η Ραβένα του Αλεξανδρουπολίτη Ραφαήλ Κουμεντάκη στο Challenge Cup καθώς επικράτησε με 3-0 του Ερυθρού Αστέρα και πήρε την πρόκριση στους «4» του Challenge Cup.
Στο πρώτο παιχνίδι η ομάδα του Ραφαήλ είχε ηττηθεί με 3-2 σετ και τώρα θα αντιμετωπίσει τη Μπενφίκα που απέκλεισε τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Η Ραβένα έκανε πολύ καλό παιχνίδι με πρωταγωνιστές τους επιθετικούς της, ενώ η Σερβική ομάδα αν και πάλεψε σε όλο τον αγώνα έκανε πάρα πολλά λάθη στα κρίσιμα σημεία.
Στο 1ο σετ οι ομάδες πήγαιναν κοντά ως το 13-13 με πρωταγωνιστές τον Σέρβος Γκμίτροβιτς και τον Σλοβένο Κλεμέν Τσμπούλ. Αλλά στη συνέχεια ο Ζανέτα και ο Κουμεντάκης έδωσαν προβάδισμα 18-15 στην ομάδα τους και στους τελευταίους πόντους η Ραβένα είχε τον πλήρη έλεγχο με τον Κουμεντάκη να τελειώνει το σετ 25-22.
Ο Ερυθρός Αστέρας άρχισε δυναμικά το 2ο σετ με καλές πάσες κι επιθέσεις ενώ η Ραβένα προσπαθούσε να βελτιώσει το σερβίς της. Αλλά τότε πήρε στροφές ο Ρέναν στο σερβίς και οι Ιταλοί επέστρεψαν στο παιχνίδι και προηγήθηκε 16-11, αλλά στη συνέχεια οι Σέρβοι αντεπιτέθηκαν και με δύο μπλοκ ανάγκασαν τη Ραβένα σε τάιμ άουτ στο 16-14 αλλά ο Ερυθρός Αστέρας ισοφάρισε στο 17-17. Εδώ όμως άρχισαν τα λάθη για τους Σέρβους και οι Ιταλοί προηγήθηκαν 23-20, εδώ πάγωσαν όμως οι γηπεδούχοι και οι Σέρβοι με ένα 3-0 έκαναν το 23-23, αλλά οι Μενγκότζι και Τσεμπούλ έκαναν το 25-23 για τη Ραβένα.
Στο 3ο σετ οι Σέρβοι προσπάθησαν πάρα πολύ να πάρουν τους πόντους που θα τους έδιναν ελπίδες αλλά μετά το 10-12 η Ραβένα έκανε ένα εντυπωσιακό 5-0 και πέρασε μπροστά με κύριο επιθετικό όπλο τον Ρενάν γυρίζοντας το σετ και κατακτώντας το τελικά.
Τα σετ: 25-22, 25-23, 25-21
Ο Ραφάηλ σκόραρε 9 πόντους (1 μπλοκ), είχε 48% υποδοχή και 32% άριστες.
Πρώτοι σκόρερ για τη Ραβένα οι Τζανάτα με 17 και Τσεμπούλ με 16.