Σάββατο 11 Αυγούστου 2012

ΒΡΑΖΙΛΙΑ-ΡΩΣΙΑ Ο ΤΕΛΙΚΟΣ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΒΟΛΕΪ ΑΝΔΡΩΝ

Βραζιλιάνικη μαγεία και φουλ για τελικό

ΛΟΝΔΙΝΟ 2012- ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ ΑΝΔΡΩΝ: ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΙΤΑΛΙΑ 3-0
Η Βραζιλία παρέδωσε μαθήματα βόλεϊ στους Ιταλούς και επικράτησε με 3-0 (25-21, 25-12, 25-21) στον δεύτερο χρονικά ημιτελικό του Ολυμπιακού τουρνουά των ανδρων. Έτσι προκρίθηκε στον τελικό όπου θα αντιμετωπίσει την Ρωσία με στόχο να επιστρέψει στα χρυσά μετάλλια 8 χρόνια μετά την επιτυχία στην Αθήνα...
Ο αγώνας ήταν πιο εύκολος από ότι θα περίμεναν και οι πιο φανατικοί φίλοι της σελεσάο, καθώς η ομάδα του Μάουρο Μπερούτο εμφανίστηκε κατώτερη του αναμενομένου.

Ο Ντάντε και η παρέα του στο πρώτο σετ χτύπησαν στο κατάλληλο σημείο. Το σκορ ήταν 18-17 όταν η σελεσάο με την βοήθεια του σέρβις του πρώην σούπερ σταρ του Παναθηναϊκού έκανε ένα σερί 3-0, φτάνοντας το σκορ στο 21-17 και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Στο δεύτερο σετ η Βραζιλία ήταν καταιγιστική από την αρχή και με το σέρβις του Λούκας Σάατκαμπ έκαναν από νωρίς το 5-1. Από εκεί και πέρα, οι Λατινοαμερικάνοι με μικρά σερί έφτασαν στο επιβλητικό 25-12.

Η Ιταλία προσπάθησε να αντιδράσει και στο τρίτο σετ ξεκίνησε δυνατά παίρνοντας ένα προβάδισμα τριών πόντων στο 10-7. Ωστόσο η βραζιλία ξύπνησε και κατάφερε να ανατρέψει το σκορ πολύ γρήγορα (11-11), ενώ στο 12-12 ακολούθησε ένα 3-0 με τον Μουρίλο να σκοτώνει την Ιταλία, που έκανε μια τελική αντεπιθεση στο τέλος, που όμως δεν είχε αποτέλεσμα.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-12, 25-21) Foto

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Ρεζέντε): Μπρούνο,  Γουάλας 12, ντος Σάντος 8, Μουρίλο 15, Λούκας 10, Ντάντε 8 / Σάντος (λ), Σαντάνα

ΙΤΑΛΙΑ (Μπερούτο): Μαστράντζελο 4, Λάσκο 6, Ζάιτσεφ 5, Σαβάνι 15, Τράβιτσα 1, Φέι 5 / Μπαρι (λ), Τζιόβι (λ), Παρόντι, Πάπι, Μπονιφάντε

Ρωσία έτοιμη για το χρυσό

ΛΟΝΔΙΝΟ 2012 - Α' ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ: ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ - ΡΩΣΙΑ 1-3
Σ’ έναν ημιτελικό που ήταν ντέρμπι μόνο για δύο σετ, η Ρωσία επικράτησε με 3-1 (25-21, 25-15, 23-25, 25-23) της Βουλγαρίας και θα βρεθεί σε τελικό Ολυμπιακού τουρνουά μετά από 12 χρόνια…
Από το Σίδνεϋ το 2000 είχαν να πάνε τελικό οι Ρώσοι, εκεί είχαν ηττηθεί με 3-0 από την Γιουγκοσλαβία. Το 1996 στην Ατλάντα ήταν 4οι, το 2004 στην Αθήνα ήταν 3οι και το 2008 στο Πεκίνο ήταν πάλι 3οι.

Η Βουλγαρία βρέθηκε για τρίτη φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά μετά το 1972 στο Μόναχο (4η) και το 1980 στη Μόσχα (2η) και θα διεκδικήσει στον μικρό τελικό το χάλκινο μετάλλιο αντιμετωπίζοντας τον ηττημένο του δεύτερου ημιτελικού ανάμεσα σε Βραζιλία και Ιταλία.

Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους Βούλγαρους που στο πρώτο σετ προηγήθηκαν με 17-13 και έδειχναν να ελέγχουν το σκορ. Όμως μια επίθεση του Βολκόφ, μια του Κτέι και δύο άσοι του Τετούκιν έφεραν το ματς στο 17-17. Το 22-21 υπέρ των Ρώσων έγινε 25-21 και το 1-0 ήταν γεγονός.

Στο δεύτερο σετ οι Ρώσοι είχαν ψυχολογικό αβαντάζ και προηγήθηκαν 11-2 και 19-12. Το 25-15 ήρθε χωρίς κόπο και οι Βούλγαροι έπρεπε να αντιδράσουν.

Το έκαναν στο τρίτο σετ όπου είχαν ένα μικρό προβάδισμα, το έχασαν μεν στο 23-22 υπέρ των Ρώσων, αλλά με σερί 3-0 με δύο άσους του Νικόλοφ μείωσαν σε 2-1 και μπήκαν ξανά στο ματς. Στο 24-23 για Βουλγαρία ύστερα από άουτ καρφί του Μιχαήλοφ, οι ρώσοι διαμαρτυρήθηκαν με το ριπλέι να τους δικαιώνει αφού η μπάλα χτύπησε στην γραμμή του γηπέδου.

Στο τέταρτο σετ το ματς πήγαινε πόντο πόντο μέχρι το 12-12. Εκεί οι Ρώσοι με σερί 3-0 ξέφυγαν 15-12. Οι Βούλγαροι αντέδρασαν και προηγήθηκαν με 20-19. Ένα μπλοκ του Βολκόφ έκανε το 23-22 για την ομάδα του και κάπου εκεί οι Ρώσοι πήραν το εισιτήριο για τον τελικό. Τελευταίος πόντος του ματς από τον Μαξίμ Μιχαήλοφ με δυνατό καρφί με του Βούλγαρους να δείχνουν πως δεν πίστεψαν στην νίκη.

Τα σετ: 1-3 (21-25, 15-25, 25-23, 23-25) Foto

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Ναϊντένοφ): Μπρατόεφ Γ. 3π., Σκρίμοφ 11, Μπρατόεφ Ν. 2, Νικόλοφ 3, Γιοσίφοφ 5, Τοντόροφ Τ. 1, Αλεξίεφ 15, Νικόλοφ Ν. 5 , Σοκόλοφ Τ. 16, Σαλπάροφ (λ)

ΡΩΣΙΑ (Αλένκο): Απαλίκοφ 6π., Κτέι 13, Γκράνκιν 1, Τετούκιν 11, Μισέρσκι 1, Ιλίνικχ 4, Μιχαήλοφ 25, Βολκόφ 10, Ομποτσάεφ (λ)